Zielony program Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dofinansowuje projekty ekologiczne

Papież Franciszek wzorem św. Franciszka patrona ekologii zwraca nam w encyklice uwagę, że ziemia, wszystko co na niej żyje i rośnie zostało nam podarowane, a naszym zadaniem jest żyć z szacunkiem dla środowiska naturalnego.               

Ta nazywana przez media zieloną, encyklika papieża Franciszka ,,Laudato Si”, dotycząca ochrony środowiska naturalnego, która nawołuje do większego zaangażowania nie tylko pojedynczego człowieka, ale polityki międzynarodowej w działania na rzecz przywrócenia równowagi ekosystemu na drodze duchowego dojrzewania, przekłada się od kilku lat na lokalne działania ekologiczne w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.              

Caritas zachęca do udziału w kolejnej edycji programu ekologicznego w ramach, którego na lokalne projekty dotyczące poprawy stanu zaburzonego bezmyślną gospodarką ekosystemu jak i edukacji społecznej można otrzymać 12,5 tysiąca złotych. Animator diecezjalny projektów w ramach zielonej encykliki z Caritas w Koszalinie, Malwina Giełdon wskazuje na chrześcijańskie aspekty dbania o ekologię:     

     
 ,,Papież Franciszek skupia się na tym, że tak naprawdę dbanie o naszą ziemię to też jest nasz chrześcijański obowiązek i to wynika, i jest osadzone głęboko w naszej wierze, więc to jest takie przypomnienie, że to nie wzięło się znikąd, to też jest nasza wiara i powinniśmy się też tym zająć jako chrześcijanie”.          

Do tej pory udało się z pieniędzy w ramach programu ,,Laudato Si” stworzyć w Tymieniu park świętego Franciszka, w którym parafianie nie tylko posiali łąkę kwiatową i zamontowali domki dla ptaków i owadów, ale również zbudowali mostek dla … zakochanych. Proboszcz parafii w Śmiechowie bardzo docenia inicjatywę lokalnej społeczności, uważa, że powstało miejsce szczególne nie tylko ze względu na możliwość bliskiego obcowanie z przyrodą, ale również przeżywania duchowego. Medytacjom i rozważaniom sprzyjają modlitwy św. Franciszka, które znajdują się przy ławeczkach.                         

Dofinansowanie można otrzymać jak czytamy w portalu szczecin.tvp.pl na: ,,tworzenie ekologicznych działek, czy kwiatowych łąk” i ,,rozwój pszczelarstwa, tworzenie warzywników ekologicznych, czy rozwój odnawialnych źródeł energii”. Możliwe też są działania edukacyjne lub choćby akcje takie jak w Sławoborzu dotyczące po prostu niemarnowania żywności. Zwieńczeniem warsztatów kulinarnych dla uczniów i mieszkańców w ramach akcji ,,Słoik świętego Franciszka” było dzielenie się produktami z seniorami i osobami niepełnosprawnymi z gminy, w ten sposób z pomocy żywnościowej skorzystało ponad dwustu potrzebujących.                          

Nabór projektów w ramach tegorocznej edycji programu ,,Laudato Si” potrwa do połowy października. Zyska nie tylko środowisko naturalne, ale poprawią się też coraz bardziej zanikające we współczesnym świecie relacje społeczne.         

Opracowanie BC 
Źródło:             https://szczecin.tvp.pl/49539260/dotacje-na-ponad-12-tys-zl-nabor-wnioskow-w-ramach-ekologicznego-programu-caritas

Obraz Michael Strobel z Pixabay

Dodaj komentarz