Wybuch „ptasiej grypy” na Lubelszczyźnie, kolejne straty w polskim rolnictwie? – 30% alb0 L

Źródło: https://www.mojarola.pl/ptasia-grypa-na-lubelszczyznie-z-powodu-choroby-padlo-juz-kilkanascie-tys-indykow/

Ptasia grypa na Lubelszczyźnie. Z powodu choroby padło już kilkanaście tys. indyków

Ptasia grypa dotarła do województwa lubelskiego – poinformowało Polskie Radio Lublin powołując się na informacje przekazane przez wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Choroba pojawiła się na terenie gminy Uścimów, gdzie padło już kilkanaście tysięcy indyków. Jak poinformowały służby weterynaryjne, choroba która pojawiła się na Lubelszczyźnie to bardzo zjadliwy wirus H5N8.

Ponadto na terenie gminy pojawiły się także padłe ptaki pływające – aktualnie pobierane są próbki do badań.

Póki co wirus H5N8 został wykryty w trzech dużych fermach – część ptaków padła, inne mają być zagazowane. Pierwsze przypadki choroby miały zbiec się wraz z dotarciem nowego transportu karmy.

Gmina Uścimów zaliczana jest do drobiarskiego zagłębia, dlatego niewykluczone, że ptasia grypa może pojawić się też w innych hodowlach.

31 grudnia odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Obecnie ruch drogowy w rejonie Uścimowa jest ograniczony.

Źródło: www.radio.lublin.pl

fot. Fotolia