WSPOMNIENIE ŚP. PROF. JANA SZYSZKO W 1. ROCZNICĘ ŚMIERCI – nadal nie dosłana L – brak stopki

9 października przypada pierwsza rocznica śmierci prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska. W siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona Politykowi. Sala konferencyjna dyrekcji generalnej lasów będzie nosiła imię prof. Jana Szyszko.

Prof. Jan Szyszko pięciokrotnie był ministrem środowiska. W Sejmie zasiadał cztery kadencje. Był też ważną postacią światowej polityki klimatycznej. Pełnił funkcję prezydenta Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ. Jako drugi Polak w historii, po św. Janie Pawle II, został uhonorowany nagrodą Światowej Federacji Naukowców. W piątek w siedzibie generalnej dyrekcji Lasów Państwowych odsłonięto tablicę poświęconą profesorowi.

– Mam ogromną wdzięczność dla wszystkich: od najniższego do najwyższego szczebla. Bardzo serdecznie dziękuje. Jest to dla mnie wielkie przeżycie, dla całej naszej rodziny. Bardzo dziękujemy – mówiła małżonka profesora – Krystyna Szyszko, która otrzymała dziś odznakę za zasługi dla ochrony środowiska.

Prof. Jan Szyszko zawsze z wielkim oddaniem i zaangażowaniem dbał o przyrodę i bronił lasów, o czym wspominał dziś ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz leśników.

– To jest testament dla nas, abyśmy też tych lasów bronili – mówił kapłan.

Część politycznych decyzji prof. Jana Szyszko, mających zawsze na celu dobro ojczyzny, była przedmiotem krytyki.

– Pan profesor miał rację. Naruszał wiele interesów, ale miał odwagę twardo stać i twardo bronić tych interesów – twardo bronić Polski, naszej ojczyzny, naszego dziedzictwa, tego pięknego depozytu, który jest w rękach polskich leśników – zaznaczył były minister środowiska Michał Woś.

Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, zwrócił uwagę, że to dzięki ministrowi Szyszko polska przyroda istnieje.

– Pan Jan miał bardzo silną wiedzę i bardzo silną wiarę w Polaków, w Polskę, w leśników, w myśliwych. Bardzo mocno ich jednoczył. Naciskał na to zjednoczenie i mówił wszędzie, w każdych gabinetach – nawet tych nieprzychylnych – co to jest polska przyroda i dzięki czemu ta polska przyroda istnieje – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Na ogromne zasługi prof. Jana Szyszko i jego wielką życzliwość do innych wskazywał w piątek także poseł Edward Siarka, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

– Oprócz bycia politykiem i naukowcem, pan profesor był przede wszystkim dobrym i życzliwym człowiekiem – zaznaczył.

W Starej Miłosnej, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, sprawowana była Msza św. w intencji prof. Jana Szyszko. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

 Wszyscy wspólnie powinniśmy dochodzić do wniosku, że Bóg jest Stworzycielem całego wszechświata, ale również jest Stworzycielem ziemi, na której przyszło nam żyć. I jest to nasz wspólny dom, ale dom tymczasowy, bo tak naprawdę jesteśmy pielgrzymami do domu wiecznego – akcentował ks. kard. Gerhard Müller.

Prof. Jan Szyszko był nauczycielem akademickim, autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologicznych.

Profesor współpracował z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej. Wielokrotnie gościł na antenach Radia Maryja i TV Trwam.

Za: radiomaryja.pl

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz