Pszczew winien Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa miliony złotych

Samorządowcy lubuskiej gminy Pszczew stanęli przed nie lada wyzwaniem. Jak wygenerować z mocno napiętego budżetu dodatkową kwotę ponad 3 mln złotych, która jest pokłosiem działań z odległej przeszłości.           

Zaczęło się dla gminy całkiem obiecująco. W 2003 roku nadarzyła się okazja nieodpłatnego przejęcia od Agencji Nieruchomości Rolnych atrakcyjnych gruntów nad jeziorem Duży Szarcz na cele rekreacyjno-turystyczne i ówczesne władze Pszczewa z niej skorzystały. Niestety jak czytamy w portalu miedzyrzecz.naszemiasto.pl nie dopełniono zasadniczego warunku umowy darmowego przejęcia terenu. W ciągu wyznaczonych dziesięciu lat, z jakiegoś powodu, najpewniej braku funduszy, nie zagospodarowano go. I w dodatku  najprawdopodobniej w najbliższych latach też nie będzie na to wystarczających środków. Tym bardziej, że powstało nieplanowane gigantyczne zobowiązanie.          

W efekcie, zgodnie z orzeczeniem sądu obecne władze gminy muszą oddać Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa(następcy ANR) pieniądze za przejęte 17 lat temu grunty. Wniesiona apelacja zakończyła się ostateczną przegraną gminy. Teraz przed samorządowcami w związku z tym wielkie wyzwanie ratowania budżetu, walka o umorzenie odsetek i rozłożenie spłaty zobowiązania na niskie wieloletnie raty. Inaczej ucierpią na tym plany inwestycyjne gminy, co może mieć negatywny wpływ na jej dalszy rozwój i jakość życia mieszkańców.                

Opracowanie BC 

Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

2 komentarze do wpisu „Pszczew winien Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa miliony złotych”

Dodaj komentarz