Plantatorzy buraków cukrowych z Podkarpacia zawierają umowy z nowym odbiorcą

Zgodnie z porozumieniem Krajowej Spółki Cukrowej z Podkarpackim Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego w Przeworsku, cukrownia Werbkowice spod Hrubieszowa rozpoczęła zawieranie umów kontraktacyjnych z plantatorami ze wschodniej części Podkarpacia. Do tej pory rolnicy mieli tylko jednego odbiorcę buraków cukrowych – cukrownię Ropczyce należącą do niemieckiej kompanii SUDZUCKER Polska S.A.

Powstanie konkurencji na podkarpackim rynku buraków cukrowych jest dobrą wiadomością dla rolników zrzeszonych w Podkarpackim Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Po unowocześnieniu cukrownie Krajowej Spółki Cukrowej, Werbkowice i Krasnystaw na Lubelszczyźnie mają większą moc przerobową – dwóch i pół miliona ton buraków w sezonie. Wskutek niedoboru surowca z terenów dawnego województwa zamojskiego, cukrownia Werbkowice złożyła podkarpackim plantatorom korzystną ofertę cenową, wzięła też na siebie część kosztów transportu.

Wielu plantatorów zdecydowało się skorzystać z nowej propozycji. Ich zdaniem, warunki dyktowane przez dotychczasowego monopolistę, niemiecką cukrownię w Ropczycach, nie gwarantowały opłacalności uprawy buraków cukrowych.

Cukrownia Werbkowice zawiera umowy kontraktacyjne z plantatorami, których uprawy usytuowane są nie dalej niż 180 km od cukrowni. Dotyczy to więc terenów na wschód od Dynowa i Rzeszowa.

Źródło:TVP3 Rzeszów-Aktualności

https://youtu.be/orFvL7QzArk

4 komentarze do wpisu „Plantatorzy buraków cukrowych z Podkarpacia zawierają umowy z nowym odbiorcą”

Dodaj komentarz