Ognisko ASF ujawniono w powiecie oleckim

Szóste odkryte w tym roku ognisko ASF w Polsce ujawniono parę dni temu na terenie powiatu oleckiego.

Wystąpienie choroby stwierdzono w gospodarstwie hodowlanym na terenie Olecka. Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii, choroba wystąpiła w stadzie świń liczącym 122 osobniki. Wdrożono wszystkie procedury likwidacji ogniska – zwierzęta zostały zabite i zutylizowane.

Obszar w promieniu co najmniej do 3 km, w którym wykryto ognisko, wyznacza się jako zapowietrzony, a do 7 km jako zagrożony. Nieoficjalnie mówi się, że wczoraj (6 lipca) miał zebrać się zespół zarządzania kryzysowego.

Odkryte w Olecku ognisko ASF jest pierwszym w tym roku w województwie warmińsko-mazurskim.

ASF to poważny problem, z którym nasz kraj nie może sobie od lat poradzić. Aktualną mapę uzupełnianą na bieżąco przez Główny Inspektorat Weterynarii można znaleźć [TUTAJ]