Mieszkańcy Karska sprzeciwiają się rozbudowie fermy

Karsko, to malownicza turystyczna wieś położona nad jeziorem. Odkąd kilka lat temu zlikwidowano tam budzącą wielkie protesty lokalnej społeczności fermę norek w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i skażenia wody i gleby, mieszkańcom żyło się spokojnie. Do czasu.      

Od dwóch lat znowu wizja fermy norek prześladuje mieszkańców Karska. W 2018 roku Firma Farm Equipment International wystąpiła do gminy o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i lokalizację nowej fermy na terenie pobliskiego Parzeńska. Teraz zamierza ją rozbudować.        

Na nic zdały się protesty podparte faktami, że lokalizacja fermy w otulinie Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, sąsiadującego z Obszarem Chronionego Krajobrazu C Barlinek jest niebezpieczna dla środowiska. Ani listy otwarte w tej sprawie podpisane przez 384 mieszkańców sołectwa Parzeńsko i Karska oraz 138 z miejscowości Łubianka, korzystającej z ujęcia wody pitnej w Karsku.      

„Na pograniczu województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego w ostatnich latach utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego wynikający z niskiego stanu wód podziemnych. Występował brak wody w studniach głębinowych, a ponad 200 gmin wprowadziło ograniczenia w użyciu wody do picia, gotowania, mycia. Tymczasem zapotrzebowanie fermy Farm Equipment International Sp. z o. o. na wodę już jest ogromne. Funkcjonuje tam skórownia, produkcja paszy, hodowla powyżej 1100 krów potrzebuje 14.500 litrów wody pitnej dziennie” – opinia mieszkańców.      

Lokalna społeczność uważa, że ma prawo decydować o sprawach gminy wpływających na jakość życia. Do tej pory władze gminy pomimo wielu spotkań, protestów i listów nawet do zarządu województwa, głosu mieszkańców nie wzięły pod uwagę.       

Czy zmieni tę sytuację zapewnienie członka zarządu województwa, Stanisława Wziątka?     
„Uważam, że rozwój przedsiębiorczości musi odbywać się zawsze z poszanowaniem interesów lokalnych społeczności i nie budzić konfliktów społecznych, o co będę apelował do przedstawicieli Rady Gminy Nowogródek Pomorski”. Przyszłość pokaże.     

Na podstawie gs24.pl
https://gs24.pl/po-kilku-latach-spokoju-mieszkancy-znow-podejmuja-walke-o-spokoj-mieszkancy-walcza-o-powstrzymanie-rozbudowy-fermy-norek/ar/c1-14848843

Oprac. BC

Obraz Shutterbug75 z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet