Miesięczna kwarantanna dla rolników z powiatu sejneńskiego z polami na Litwie?

W piątek 27 marca zapadła decyzja o przedłużeniu kontroli granicznej do 13 kwietnia. Zaostrzono też warunki przekraczania granicy, niezmieniane od momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. Do tej pory osoby, które pracują za granicą i regularnie przekraczają ją, nie były zobowiązane do poddawania się dwutygodniowej kwarantannie za każdym razem. To się w piątek zmieniło. Teraz tylko kierowcy tirów, pojazdów do 3,5 tony, przewożących rzeczy, oraz pracownicy służb nie muszą się izolować na 14 dni.

Istnieje szansa, że ścisłe rygory przy przekraczaniu granicy, wprowadzone od wczoraj, mogą zostać poluzowane. Zabiegają o to producenci rolni z gmin Puńsk i Sejny, którzy mają pola na Litwie.

Problem mają teraz nie tylko osoby zatrudnione na Litwie (np. w Lazdijai), a takie są przecież na naszym terenie. Także rolnicy z Sejneńszczyzny, którzy w ramach rozwijania gospodarstw zdecydowali się kupić lub wydzierżawić za granicą ziemię i uprawiać ją, oraz wynajmować budynki do składowania paszy i środków ochrony roślin. Jeśli porzucą uprawy, mogą stracić nie tylko dochody, ale też unijne dopłaty.

Jak mówi wójt gminy Sejny, Dariusz Łostowski, wojewoda podlaski zabiega w Centrum Sztabu Kryzysowego i w rozmowach z komendantem głównym Straży Granicznej, aby zaostrzenie zniesiono dla rolników, prowadzących produkcję na Litwie. Podkreśla on, że wcześniej mieli oni ułatwienie, jeżdżąc tam polnymi drogami. Przypomnijmy, że teraz są na nich blokady i posterunki kontrolne, przejazdu nie ma.

Wójt gminy Puńsk, Witold Liszkowski szacuje, iż problem może dotyczyć ok. sześćdziesięciu osób. Sam wystosował zapytanie do kancelarii premiera RL o możliwość rozwiązania sytuacji. To ważne tym bardziej, że obowiązek kwarantanny istnieje także na Litwie. W praktyce więc rolnik z Polski jadący do kilkugodzinnych prac polowych za granicę musiałby potem odbyć w sumie ok. miesięczną kwarantannę, wskazaną przez przepisy obu krajów.

Samorządowcy liczą, że rozwiązanie nastąpi jak najszybciej. Odpowiedzi od decydentów spodziewają się już po weekendzie.

Źródło: sejny.net

Get involved!

Comments

No comments yet