20 milionów sadzonek dla szkółek leśnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku

Korzystając z wyłuszczarni szyszek leśnicy z Arboretum Wirty przygotują do wiosny nawet 400 kg nasion drzew – poinformował portal radiogdansk.pl (https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/104344-wyluszczarnia-szyszek-w-wirtach-juz-dziala-lesnicy-do-wiosny-przygotuja-20-milionow-sadzonek-drzew-zdjecia/104344-wyluszczarnia-szyszek-w-wirtach-juz-dziala-lesnicy-do-wiosny-przygotuja-20-milionow-sadzonek-drzew-zdjecia ). W naturze proces wyłuskiwania nasion z szyszek zachodzi w sposób naturalny, kiedy szyszki otwierają się pod wpływem wiosennego ciepła. – Tutaj w Wirtach oszukujemy trochę przyrodę – stwierdził cytowany przez portal leśniczy Jakub Piechowiak.

Jak czytamy dalej, w tym sezonie zostanie w wircieńskiej wyłuszczarni przerobionych 27 ton szyszek a pozyskane z nich nasiona dadzą około 20 mln sadzonek. Pozwoli to posadzić dwa tysiące ha lasu – więcej, niż obszar jednego leśnictwa.

Szyszki przerabiane w Wirtach pochodzą z wyselekcjonowanych drzewostanów na Pomorzu i są pozyskiwane przez specjalnie przeszkolonych pracowników. – Chodzi nam o to, by te nasiona były jak najlepszej jakości. Tylko takie nasiona dadzą później najlepszej jakości las – dodał Piechowiak.

Obraz Ascyrafft Adnan z Pixabay

Wydobyte z szyszek nasiona trafiają do chłodni, gdzie czekają na nadejście wiosny. Wtedy zostaną wysiane w stacji kontroli w Wirtach, a potem w szkółkach leśnych na obszarze całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Dodaj komentarz