Prokuratura Krajowa: Zatrzymanie byłej prezes zarządu spółki zarządzającej funduszami inwestycyjnymi

PK informuje:

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłą prezes zarządu spółki zarządzającej aktywami czterech funduszy inwestycyjnych. Czynność ta przeprowadzona została w ramach śledztwa przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej. W lokalach zajmowanych przez zatrzymaną przeprowadzone zostały przeszukania.

Grupa przestępcza doprowadziła ponad 2000 osób, korzystających z funduszy, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości nie mniejszej niż 600 milionów złotych. Szkodę majątkową w funduszach oszacowano na co najmniej 90 milionów złotych.

Była prezes odpowiada za wystawienie dwóch nierzetelnych faktur VAT, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych na kwotę łączną 338 250 złotych brutto i pomocnictwo w ten sposób do przywłaszczenia mienia znacznej wartości w kwocie 258 300 złotych na szkodę jednej ze spółek portfelowych funduszu rolnego.

Faktury były wystawiane na rzekome usługi polegające na opracowaniu i interpretacji ustawy o ustroju rolnym oraz interpretacji ustawy o prawie pierwokupu gruntów leśnych.

W ramach śledztwa dotychczas zatrzymano 30 osób, z czego 7 zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie zarzuty usłyszało 35 podejrzanych.

Po wykonaniu z zatrzymaną czynności procesowych zostanie podjęta decyzja w przedmiocie środków zapobiegawczych.

źródło: Prokuratura Krajowa

Dodaj komentarz