Niemiecka gospodarka nie może się obyć bez polskich pracowników

Pomimo, że w Niemczech zachorowalność na koronawirusa jest  kilkadziesiąt razy większa niż w Polsce, niemieckie  przedsiębiorstwa dalej działają a gospodarka nie poddaje się światowej psychozie.       

Ze względu na ograniczenia w swobodnym przekraczaniu granicy polsko-niemieckiej przez Polaków zatrudnionych przez niemieckie firmy w pasie przygranicznym, samorządy i właściciele firm z Meklemburgii – Pomorza Przedniego i landu Brandenburgia wyszły z inicjatywą, która ma zatrzymać polskich pracowników.      

Zamiast codziennego przekraczania granicy proponują dłuższy pobyt gratyfikowany kwotą 65 euro za nocleg w Niemczech. Dodatkowo zadbali o kontakt z rodziną, można bowiem  otrzymać 20 euro na dzień za każdego z bliskich krewnych, który będzie przebywał w tym czasie w Niemczech.      

„Mój pracodawca zaproponował mi pracę w systemie zmianowym. Dwa tygodnie pracy i dwa tygodnie wolnego na odbycie domowej kwarantanny. Za czas, który nie będę pracował, rząd landu ma wypłacić mi 67 proc. mojego normalnego wynagrodzenia. Jestem kierowcą samochodu ciężarowego i przez te dwa tygodnie w Niemczech będę praktycznie cały czas w samochodzie. Firma opłaca mi odpoczynek na strzeżonych parkingach, gdzie mam do dyspozycji prysznic, kuchnię i inne podstawowe potrzeby” –  powiedział kierowca pracujący w Niemczech od kilkunastu lat.  

Przymusowa 14-to dniowa kwarantanna dla przekraczających granicę, stanowi wielkie zagrożenie dla działania niemieckich szpitali z przygranicznych miejscowości, bowiem często ponad połowa ich pracowników to Polacy. Prawie wszyscy polscy  lekarze ze szpitala okręgowego GLG w Prenzlau pomimo trudnej sytuacji pozostali w Niemczech i kontynuują pracę.       

Powrót lekarzy i innych pracowników zawodów medycznych do kraju skutecznie sparaliżowałby system przygranicznej niemieckiej służby zdrowia. Jak powiedziała dyrektor administracji szpitala w Prenzlau: „Na pewno nie była to dla nich łatwa decyzja, bo muszą się liczyć z tym, że przez dłuższy czas będę oddzieleni od swoich rodzin, przyjaciół oraz od ojczyzny. Niemniej jednak w imieniu całego kierownictwa chciałabym im podziękować za bardzo duże zaangażowanie w pracę podczas obecnego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa”.       

Na podstawie gs24.pl 

https://gs24.pl/po-zaostrzeniu-zasad-przekraczania-granicy-niemieckie-wladze-walcza-o-polskich-pracownikow/ar/c1-14884313

Oprac. BC

Obraz Sasin Tipchai z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet