Kontrole ferm drobiu w województwie podlaskim

W województwie podlaskim ruszają kontrole ferm drobiu. Chodzi o ich zabezpieczenie przed ptasią grypą. Chorobę wykryto już w wielu miejscach Polski.

Ptasia grypa to ostra, wirusowa choroba zakaźna, na którą zapadają głównie ptaki. Wirus jest bardzo niebezpieczny. Zwykle powoduje stuprocentową śmiertelność stad. Dotychczas, jedyną skuteczną metodą walki z chorobą jest szybka likwidacja zarażonego stada i zabezpieczenie terenu jej występowania.

W ciągu pierwszych dni tego roku wykryto kilka ognisk choroby w kraju, między innymi, w województwie lubelskim. Do utylizacji trafiło już kilkadziesiąt tysięcy ptaków.

Powiatowi lekarze weterynarii wydali wskazówki, dotyczące bioasekuracji. Przede wszystkim hodowcy muszą uważać, aby ich stada nie miały kontaktu z dzikim ptactwem.

Kontrole obejmą duże fermy drobiu, ale też małe przyzagrodowe hodowle. Jak zaznacza lekarz, duże fermy są zwykle dobrze zabezpieczone i to właśnie niewielkie stada, mogą stanowić poważne zagrożenie.

Źródło: radio5.com.pl