Komentarze dotyczące repolonizacji mediów przez Orlen

Kolejny krok ku repolonizacji mediów

Polski Koncern Naftowy Orlen przejmuje wydawnictwo Polska Press. Przejmujemy 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Będziemy posiadać także 500 witryn online – zapowiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.

Spotkało się to oczywiście z oburzeniem polityków i dziennikarzy, którzy przez 30 lat nie oburzali się, że Niemcy dysponując praktycznym monopolem sterują przestrzenią informacyjną w Polsce.

Radosław Poszwiński, redaktor portalu TVP.info

Obserwujcie teraz kto będzie bronił niemieckiej prasy w Polsce

Kamila Gasiuk-Pihowicz, Platofrma Obywatelska:

Tym razem za pomocą państwowego koncernu partia władzy zafundowała sobie kolejny kanał karmienia ludzi propagandową papką – kanał być może groźniejszy niż rządowa telewizja…

Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej:

Przejęcie przez #ORLEN #PolskaPress nie ma nic wspólnego z rozwojem koncernu paliwowego. Za pieniądze Polaków próbują zbudować kolejną propagandową machinę wzorowaną na TVPiS. Gdy tracą rząd dusz, ostatnią deską ratunku wydaje się być podporządkowanie mediów. Ale i tak przegrają.

Tomasz Lis, redaktor naczelny Newsweek:

Zamiast niemądrych kłótni o drobiazgi media potrzebują prawdziwego paktu i wielkiej solidarności w obronie tego co wspólnie 30 lat budowaliśmy, a co za chwilę zostanie zniszczone.

Poseł PSL Dariusz Kurzawa:

No i pozamiatane… Polska Press w rękach Orlenu (tj. PiS). Żegnaj Gazeto Pomorska, Express, Nowości… Zrobią z Was pispress. R.I.P niezależna prasa na Kujawach i Pomorzu…

Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, Koalicja Obywatelska:

Wrogie przejęcie mediów w Polsce.

Lezek Jażdżewski, redaktor naczelny Liberte

Wspieraj wolność słowa. Nie tankuj na Orlenie.

Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onet.pl

władza przejmuje jednego z największych wydawców w Polsce. To, co mamy dziś w TVP i PR, teraz będziemy mieli w bardzo wielu lokalnych mediach. Demokracja kurczy się na naszych oczach.

Tomasz Trela, Lewica

Oni mają media (niektóre), my mamy ulice (wszystkie)! Wygramy, musimy!

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, redaktor naczelny Mediów Narodowych:

Krzyk, bo Polak kupuje od Niemca koncern medialny. Na zachodzie to normalność, że media mają kapitał narodowy.

Paweł Lisiecki, Prawo i Sprawiedliwość:

Niemiecki koncern sprzedał grupę Polska Press dla PKN Orlen. Opozycyjni politycy i dziennikarze mają z tego powodu pretensje do rządzących. Opozycjo! Miejcie pretensje do Niemców, że … was sprzedali.

Paweł Kubala, politolog, redaktor Mediów Narodowych

Z różnych powodów optuję za repolonizacją i dekoncentracją, a nie upaństwowieniem i koncentracją w rękach państwa mediów. Ocena dzisiejszego ruchu nie jest więc tak zero-jedynkowa.

Odpowiedział mu Paweł Lisiecki z PiS:

Prawda. Zwłaszcza, że jak zmieni się władza to…

Rafał Otoka-Frąckiewicz, redaktor Życia Stolicy:

Kiedy mieliśmy wszystkie te tytuły w jednym ręku, była to demokracja. Kiedy ktoś inny będzie miał w jednym ręku, będzie faszyzm. No chyba ze po zmianie władzy znów będziemy mieli je w jednym ręku. Wtedy wróci demokracja. #avatar

Wcześniej Orlen przejął sieć kiosków Ruchu. Wraz z repolonizacją jednego z głównych wydawnictw prasowych na rynku powinno to pozwolić na repolonizację przekazu, zadbanie o bezpieczeństwo informacyjne państwa, pluralizację źródeł informacji (dotychczas w kiosku można było kupić kilka tytułów – a wszystkie to były niemieckie gazety dla Polaków). Tak być powinno, jednak pamiętać należy, że wymiana szczebla kierowniczego w przegniłych instytucjach rzadko wystarcza. Ogromne znaczenie mają kadry. Można spokojnie założyć, że z dnia na dzień będzie trudno o znalezienie nowych dziennikarzy. Ci, którzy zostaną przyjęci, będą zwalczani przez stare kliki bojące się nowej, zdolniejszej i niezdemoralizowanej konkurencji.

Świadomość, że czeka nas jeszcze co najmniej kilka lat przywracania normalności na rynku medialnym wzbudza wątpliwości nawet w obozie patriotycznym. Zagrożenia zagrożeniami, trzeba być na nie gotowym, ale wreszcie uczyniono strategiczny krok w dobrym kierunku.

oprac. Christopheros

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz