Bony dla bezrobotnych w wieku do 30. roku życia na szkolenie, staż, zatrudnienie i… zasiedlenie!

Nie wiemy jaka będzie sytuacja na rynku po ustąpieniu epidemii koronawirusa. Nie wiadomo jak zmieni się sytuacja na rynku pracy. Bezrobociem mogą być szczególnie zagrożone osoby bez doświadczenia, młode. Nawet jeżeli jest dla nich praca – to z reguły z dala od miejsca zamieszkania. Dlatego poniżej zamieszczamy informację która może zainteresować osoby do 30 roku życia.

Jeśli jesteś osobą bezrobotną i nie masz ukończonego 30. roku życia, starosta może na przyznać Ci dodatkowe instrumenty rynku pracy w postaci bonów.

Bon szkoleniowy

Bon szkoleniowy stanowi gwarancję skierowania na wskazane przez Ciebie szkolenie oraz opłacenie kosztów, które zostaną poniesione w związku z jego podjęciem.

W ramach bonu szkoleniowego, w wysokości do 100% przeciętnego wynagrodzenia, zostaną sfinansowane koszty:

• jednego lub kilku szkoleń, w tym kosztów kwalifikacyjnego kursu zawodowego;
  • niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych;
  • przejazdu na szkolenia w wysokości:
    • do 150 zł – w przypadku szkolenia trwającego do 150 godzin,
    • od 150 zł 200 zł – w przypadku szkolenia trwającego powyżej 150 godzin;
  • zakwaterowania, jeśli zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania, w wysokości:
    • do 550 zł – w przypadku szkolenia trwającego poniżej 75 godzin,
    • powyżej 550 zł do 1 100 zł – w przypadku szkolenia trwającego od 75 godzin do 150 godzin,
    • powyżej 1 100 zł do 1 500 zł – w przypadku szkolenia trwającego ponad 150 godzin.

Przyznanie i realizacja bonu szkoleniowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania oraz uprawdopodobnienia przez Ciebie podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy koszt szkolenia przekracza wysokości określoną w bonie, osoba bezrobotna  sama pokrywa koszty przekraczające wskazany limit

Bon stażowy

Bon stażowy, to gwarancja skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez Ciebie na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się zatrudnić Cię po jego zakończeniu na okres kolejnych 6 miesięcy.

W ramach bonu stażowego zostaną sfinansowane:

• koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu – do wysokości 605,40 zł – wypłata bezrobotnemu w miesięcznych transzach;
  • koszty niezbędnych badań lekarskich lub psychologicznych – wpłata na konto wykonawcy badań.

Pracodawca, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, otrzyma premię w wysokości 1 513,50 zł. Premia wypłacana jest na wniosek pracodawcy.

Przyznanie bonu stażowego następuje na podstawie indywidualnego planu działania i obowiązują w tym wypadku te same przepisy ustawy, jak w przypadku stażu.

Bon zatrudnieniowy

Przyznanie bonu zatrudnieniowego dla bezrobotnego następuje na podstawie indywidualnego planu działania i stanowi dla przyszłego pracodawcy gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez urząd pracy.

Realizacja bonu zatrudnieniowego następuje na podstawie umowy zawartej między starostą a pracodawcą, w ramach której:

• pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia bezrobotnego przez okres 18 miesięcy;
  • starosta refunduje pracodawcy część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy, w wysokości 100 proc. kwoty zasiłku.

Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do dalszego utrzymania zatrudnienia, przez okres 6 miesięcy, po zakończeniu refundacji.

Bon na zasiedlenie

Starosta może przyznać Ci bon na zasiedlenie w związku z podjęciem, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:

• za ich wykonywanie będziesz osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym;
  • odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zamieszkasz w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
  • będziesz pozostawał w zatrudnieniu, innej pracy zarobkowej lub prowadził działalność przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Bon na zasiedlenie zostanie przyznany w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli otrzymasz bon na zasiedlenie, zobowiązany jesteś:

• do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
  • do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przedstawić powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenie o spełnieniu warunku odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca wykonywania pracy;
  • do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie udokumentować pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy.
    W przypadku niewywiązania się z powyższych obowiązków kwota bonu podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

O terminie ważności bonów decyduje starosta.

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (art. 66k-66n)

źródło: https://zielonalinia.gov.pl/