Z Palmiarni Poznańskiej do zoo

W październiku Palmiarnia Poznańska przekazała jedną z największych ryb słodkowodnych świata do Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Arapaima przebywała tam przez ponad dziesięć lat. Przez ten czas dorosła do takich rozmiarów, że zbiornik akwarium stał się dla niej niewystarczający. Z tego względu podjęto decyzję o przetransportowaniu ryby do ośrodka, w którym żyją dorosłe arapaimy. 

Wnętrze Palmiarni Poznańskiej - zdjęcie przedstawia zbiornik wodny z wodną roślinnością. - grafika artykułu
Palmiarnia Poznańska

Arapaima (Arapaima gigas) występuje w dorzeczach Amazonki i Orinoko. W niektórych obszarach została wytępiona przez kłusowników. Jest to jedna z największych ryb słodkowodnych świata, osiągająca kiedyś rozmiary do 3,9 m i masę ciała do 200 kg. 

Obecnie rzadko spotykane są okazy osiągające długość 2 m i masę 100 kg. Ryba, która pływała w akwarium palmiarni miała około 1,5 m. Arapaima ma masywne ciało pokryte dużymi łuskami. W jej szerokim pysku znajdują się małe stożkowate zęby, a głowa pokryta jest tarczkami kostnymi. 

Ryba ta pobiera tlen nie tylko z wody, ale także z powietrza. W okresie suszy potrafi zagrzebać się w błocie lub piasku. Powietrzem atmosferycznym może oddychać dzięki pęcherzowi pławnemu z gąbczastymi ścianami, który wykorzystuje jako prymitywne płuco. Osobnik, aby oddychać nad powierzchnią wody wynurza się co 10-15 minut. 

W transporcie arapaimy wzięli udział pracownicy Akwarium Ogrodu Zoologicznego w Płocku, Palmiarni Poznańskiej oraz specjalista z Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/z-palmiarni-poznanskiej-do-zoo,155033.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz