Ulica Dworcowa pełna odrestaurowanych elewacji

Kolejne odnowione elewacje zdobią ulicę Dworcową. „Zamkowym” detalem już cieszy oko kamienica przy skrzyżowaniu z ul. Jana III Sobieskiego. Prace trwają jeszcze w budynkach z nr 20, 50 i 67. W tym roku planowane są kolejne remonty.

W ostatnich dniach rusztowania stanęły przy kamienicy z nr 20. Kamienica powstała pod koniec XIX wieku. Trzykondygnacyjny budynek z poddaszem wzniesiono na planie zbliżonym do litery U. Pełni funkcję wszystkim mieszkalną. Na parterze działają lokale usługowo-handlowe. W podwórzu dobudowano oficyny i szereg budynków gospodarczych.  Budynek nie posiada  wielu zdobień, ale utrzymuje skalę historycznej i przestrzennej zabudowy ul. Dworcowej. Elewację frontową zdobią  naczółki okienne oraz gzymsy. Wcześniej odnowiono sąsiednią kamienicę z nr 18, przy której odtworzono część zdobień.



Prace trwają też przy majestatycznej kamienicy z nr 67. Została zbudowana w latach 1912-13 według projektu Otto Walthera. Kamienicę wyróżnia masywny ryzalit oraz liczne zdobienia. Charakterystycznym elementem kamienicy jest płaskorzeźba jeźdźca na koniu nad sienią wjazdową. Obecnie trwają zaawansowane prace wewnątrz wiekowej kamienicy. W pierwszym etapie powstaje 21 mieszkań.  Na parterze lokalizowane mają być też lokale usługowe. W drugim etapie inwestor, firma Hunger Development zaplanowała 4 apartamenty o powierzchni od 140 do 250 metrów kwadratowych oraz budowę wielopoziomowego parkingu.

Również kamienica z nr 50 o wyjątkowo ciekawej stylistyce znajduje się w remoncie. Więcej informacji o tym oryginalnym budynku znajduje się TUTAJ.

Efekty zakończonych remontów można podziwiać natomiast przy ul. Dworcowej 79. Budynek powstał około 1870 roku. Od 1889 roku funkcjonował tam  Schliep’s Hotel, od 1920 Hotel International, od 1932 Hotel Metropol. Obiekt pełnił funkcje hotelową również po wojnie. Kamienicę wzniesiono na planie zbliżonym do litery „L”. Eklektyczny styl wyróżniają motywy zamkowe zdobiące szczególnie wyższe partie budynku. Strzeliste szczyty od strony ul. Dworcowej otaczają z każdej strony  zdobienia przypominające niewielkie baszty. Attyka nawiązuje do muru z otworami strzelniczymi. W remoncie pomogły środki z Gminnego Programu Rewitalizacji. Unijne dofinansowanie z miejskiej puli wyniosło ponad 71 tysięcy złotych.



Wiosną zakończyły się również prace w kamienicy z nr 78. To skromniejszy trzykondygnacyjny budynek vis a vis gmachu dawne dyrekcji kolejowej. Remont przywrócił kamienicy schludny wygląd. W tym roku planowane jest jeszcze rozpoczęcie prac przy innych budynkach znajdujących się wzdłuż ul. Dworcowej. Remont elewacji zamierza zlecić wspólnota funkcjonująca w kamienicy z nr 53. Zakłada on odrestaurowanie zachowanych i  dodanie nowych detali zdobiących elewację frontową. Dzięki tym pracom cała południowa pierzeja od ul dr. K. Marcinkowskiego do mostu Władysława Jagiełły nabierze jeszcze ładniejszego wyglądu.



Ulica Dworcowa w Bydgoszczy ma długość ponad 1200 metrów. Niemal w całości jest zabudowana stylowymi kamienicami. Uznawana jest za jedną z ważniejszych pod względem historycznym i funkcjonalnym ulicę Śródmieścia. Do momentu budowy dworca kolejowego był to polny trakt prowadzący w kierunku Koronowa. Szybko zyskiwała handlowo-usługowy charakter. Lokowane były przy niej również ważne obiekty użyteczności publicznej. Pierzeje ulicy Dworcowej stanowią w większości kamienice czynszowe wzniesione w latach 1860-1914.



W rewitalizację ulicy Dworcowej oraz jej otoczenia miasto oraz inne podmioty publiczne zainwestowały ponad 300 mln złotych (m.in. nowy dworzec, linia tramwajowa, nowe nawierzchnie, elementy małej architektury). Bardzo ważne dla wizerunku ulicy jest uzupełnienie tych inwestycji także przez poprawę wyglądu prywatnych nieruchomości. W ostatnich latach duży wpływ na zwiększenie liczby remontów w tej części miasta miały też działania nadzoru budowlanego oraz miejskie dotacje na remonty obiektów zabytkowych.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz; https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/ulica-dworcowa-pelna-odrestaurowanych-elewacji/

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz