Toruń. Samochód skontroluje opłaty

Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.

„City Scanner” – tak nazywa się pojazd, który od najbliższego poniedziałku (10 maja) wspomoże prace kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu, w które wyposażone jest auto. Pozwala ono na automatyczne odczytanie numerów tablic rejestracyjnych zaparkowanych pojazdów w SPP.

Urządzenie jest bardzo precyzyjne. Skanuje tylko tablicę rejestracyjną kontrolowanego pojazdu wymazując automatycznie wszystkie obrazy i wizerunki osób, które pojawiają się podczas robienia zdjęćmówi Robert Jursza dyrektor ds. Sprzedaży i Rozwoju Biznesu MCX Pro.

Aby wyeliminować pomyłki, np. wystawienie mandatu kierowcy, który dopiero idzie do parkomatu, kontrola jest wykonywana dwukrotnie w krótkim kilkuminutowym odstępie czasu.

Numery umieszczone na sfotografowanych tablicach są automatycznie porównywane z bazą zawierającą wniesione opłaty za parkowanie. Numery samochodów, których kierowcy zapłacili za postój, mieli abonament lub zapłacili poprzez aplikację mobilną, są od razu kasowane. System przekazuje jedynie te, których kierowcy nie uiścili opłaty w SPP mówi Katarzyna Rybus Katarzyna Rybus, wiceprezes DCX Innovations, twórcy tego rozwiązania.

Warto zaznaczyć, że na samochodzie umieszczone są sensory, dzięki którym można określić dokładną lokalizację kontrolowanych pojazdów. W sprawach spornych rozwieje to wątpliwości, czy nasz pojazd był zaparkowany w konkretnym czasie i miejscu bez opłaty parkingowej.

Samochody „City Scanner”, określane jako pojazdy do e-kontroli, wspomagają prace kontrolerów SPP. Celem ich wprowadzenia jest zniechęcenie kierowców do parkowania bez zapłaty poprzez zwiększenie częstotliwości kontrolimówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

„City Scaneer” kontroluje już warszawską SPP. Jak się sprawdzi w Toruniu, o tym przekonamy się w najbliższych dniach.

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/samochod-skontroluje-oplaty

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz