Piesi wracają na schody

Od poniedziałku, 7 grudnia, będzie można korzystać ze schodów między mostem Dworcowym a peronem 1. Tego samego dnia ruszy, związany z gruntownym remontem, demontaż schodów na zachodnią stronę placu, przylegającą do peronu 4. 

Schody odchodzące z mostu Dworcowego na perony poznańskiego dworca kolejowego - grafika artykułu
Piesi wracają na schody z mostu Dworcowego prowadzące na peron 1 fot. PIM

Konstrukcja udostępnianych schodów, na których zamontowano nowe stopnie, jest oczyszczona i zabezpieczona przed korozją. Nowe elewacje z piaskowca są zaimpregnowane powłokami uniemożliwiającymi trwałe naklejanie plakatów oraz zabezpieczającymi podłoże przed wnikaniem farb oraz tuszów.

– Takie same prace będą wykonywane teraz na schodach prowadzących na zachodnią stronę placu, by przez następne lata były wygodnym, bezpiecznym i estetycznym przejściem. Podobne zabiegi kończymy na schodach na peron 5, które niebawem zostaną udostępnione użytkownikom, a także – od początku listopada – na zejściu na peron 2  – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wszystkie schody z południowej strony mostu Dworcowego wymagały gruntownego remontu. Elementy betonowe o słabej jakości skorodowały wskutek działań erozyjnych i niesprawnego odwodnienia. Wpływ na pęcznienie betonu, prowadzące do rozsadzania i deformacji okładzin kamiennych na stopniach oraz podestach schodów, miało również działanie środków odladzających używanych w okresach zimowych.

W ramach inwestycji wymieniono również zniszczoną nawierzchnię chodnika na południowym moście Dworcowym. Pod koniec listopada zamontowano na nim bariery i w związku z tym można było udostępnić zmotoryzowanym całą szerokość jezdni, a pieszym – niemal całą (za wyjątkiem niewielkich wygrodzeń przy remontowanych schodach) powierzchnię chodnika.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/piesi-wracaja-na-schody,127016.html

Get involved!

Comments

No comments yet