Chirurgia robotyczna – to się dzieje naprawdę

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie jako pierwszy ośrodek w regionie będzie stosował w leczeniu pacjentów niezwykle precyzyjny amerykański system operacyjny da Vinci. Tym samym dołączy do 9 ośrodków w kraju zarówno publicznych jak i prywatnych, które ten system już wykorzystują. Jak podaje portal pulsmedycyny.pl:       

           
„Systemy da Vinci umożliwiają wykonywanie niezwykle skomplikowanych procedur operacyjnych przy użyciu minimalnie inwazyjnych technik. System robotyczny da Vinci optymalizuje ruchy operatora poprzez eliminację naturalnego drżenia mięśni i poprawienie pola widzenia. To pozwala lekarzom istotnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej. Precyzja nacięć i ich niewielkie rozmiary sprawiają, że zabieg wiąże się z mniejszym obciążeniem dla pacjentów. Szybciej wracają oni do zdrowia oraz pełnej aktywności życiowej i zawodowej”.       

   
Jak twierdzi członek zarządu firmy Synektik, wyłącznego dystrybutora systemu da Vinci w Polsce, Artur Ostrowski:  „Coraz więcej polskich szpitali, także publicznych, docenia korzyści, jakie oferuje chirurgia robotyczna. Niska utrata krwi, minimalizacja powikłań, mniejsze blizny pooperacyjne wpływają na przyspieszenie rekonwalescencji, co wiąże się u pacjentów z dużo krótszym pobytem w szpitalu i powrotem do pełni sił. Wszystko to sprawia, że choć samo użycie robota pozostaje droższe niż klasyczna operacja, rozwój chirurgii robotycznej wiąże się dla całego polskiego systemu ochrony zdrowia z wymiernymi oszczędnościami”.         

Odbyła się już pierwsza wstępna prezentacja działania robota, w której uczestniczył rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i nie krył zachwytu jego możliwościami: „Jestem pod wrażeniem zaawansowania technologicznego tego sprzętu. Najważniejsze, że będzie on służył pacjentom w ratowaniu ich zdrowia i życia. Istotny będzie także jego wkład w dydaktykę i szkolenia personelu medycznego”.                 

Jak podkreślił prezes i założyciel firmy Synektik, Cezary Kozanecki:  „Niezaprzeczalnymi korzyściami systemu da Vinci jest fakt, że operacje wykonywane przy pomocy robota należą do zabiegów mało inwazyjnych. Dla lekarza natomiast to większa precyzja operatora, doskonała wizualizacja pola operacyjnego przy wykorzystaniu techniki 3D i możliwość aż 10-krotnego powiększenia obrazu. Za przebieg operacji, decyzje dotyczące wykonywania poszczególnych manewrów nadal będzie odpowiadał operator – to on, przy konsoli chirurgicznej, będzie kierował ramionami robota”.                

Według prof. dr hab. n. med. Marcina Słojewskiego kierującego Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2:  „Ten sprzęt wprowadza nas, lekarzy, na nowy poziom cywilizacji w leczeniu nowotworów. Jesteśmy szpitalem, który po tej stronie Wisły będzie wykonywał operacje we wszystkich dziedzinach chirurgii, w których wykorzystywany jest robot da Vinci. To chirurgia ogólna, urologia i ginekologia operacyjna”.             

W 2019 roku przeprowadzono w Polsce prawie 900 zabiegów z asystą systemu da Vinci.                          

Na podstawie 24kurier.pl,  pulsmedycyny.plhttps://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/nowy-etap-chirurgii-robot-da-vinci-w-szpitalu-na-pomorzanach/

https://www.google.pl/amp/s/pulsmedycyny.pl/amp/robot-da-vinci-w-polsce-w-2019-r-przeprowadzono-niemal-900-zabiegow-z-wykorzystaniem-tego-systemu-979778?espv=1

Oprac. BC

Obraz Sasin Tipchai z Pixabay

Get involved!

Comments

No comments yet