Bezczelne „kręcenie lodów” na służbie zdrowia. Szpital w Grudziądzu przepłacił za termometry. Kto za tym stoi? Zbada to prokuratura

Jak wiadomo w walce z koronawirusem pomiar temperatury bezdotykowo to podstawa na samym początku diagnozowania pacjenta z podejrzeniem COVID-19.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu 17 marca wysyła zamówienie do pewnej firmy z Łodzi na dostawę 50 szt. termometrów bezdotykowych. Dzień później czyli 18 marca zamówienie jest realizowane i szpital otrzymuje fakturę z terminem płatności do 25 marca 2020 r. Faktura jest na kwotę prawie 50 tys. zł., a z prostego rachunku wynika, że szpital płaci za jeden termometr ponad 900 zł. Dla przeciętnego człowieka może się wydawać, że taki termometr może tyle kosztować, więc nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Jednak po sprawdzeniu modelu jaki został zakupiony okazuje się, że identyczny termometr można kupić w sieci sklepów Euro AGD za około 200 zł. Mało tego jak sprawdził Adrian Szczodrowski od którego mamy tę informację, sieć sklepów ma wyłączność na Polskę w sprzedaży termometrów tej własnej marki.

Redakcja grudziadz365.pl zapytała Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu o wyjaśnienie tej sprawy. Odpowiedź miała być wczoraj 23 marca. Dopiero dzisiaj 24 marca nadeszło oświadczenie szpitala w tej sprawie.

Szanowni Państwo informujemy, że Dyrektor Szpitala po uzyskaniu informacji dotyczącej dokonania zamówienia termometrów dla naszego Szpitala po cenie znacząco przekraczającej wartość rynkową dla danego sprzętu wydał polecenie anulowania zamówienia i dokonania zwrotu w/w termometrów do sprzedawcy.

Kierownicy komórek zadaniowych odpowiedzialni za dokonywanie zamówień towarów na rzecz naszej lecznicy otrzymali również polecenie wzmożenia kontroli procedur realizacji zamówień.

Dyrektor Szpitala Maciej Hoppe zażądał także złożenia pisemnych wyjaśnień przez osoby odpowiedzialne za zakup sprzętu medycznego w naszej placówce. Dalsze decyzje podjęte przez Dyrektora w tej sprawie uzależnione będą od w/w wyjaśnień złożonych przez pracowników.

Izabela Hirsch-Lewandowska

Kto stoi za tym zakupem? Ile takich „podejrzanych” zakupów jest realizowanych w szpitalu? 

Zbada to prokuratura i CBA.

Do tematu wrócimy.

Źródło: grudziadz365.pl

Get involved!

Comments

No comments yet