Zdążyliśmy! Wspólnie pomogliśmy Polakom z Grodna

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuję Państwu za pomoc, której udzieliliście Polakom z Grodna. Oto owoce, które wyrosły dzięki Państwa hojności.

Kiedy niecałe półtora roku temu po raz pierwszy prosiłem o wsparcie w tej sprawie, miałem nadzieję, że uda nam się zrobić dla nich dużo.

Ale nie spodziewałem się, że aż tak wiele.

Pozwolę sobie krótko przypomnieć cel kampanii.

Polska Macierz Szkolna, organizacja podtrzymująca polską kulturę na Białorusi, prowadząca 8 szkół, zdecydowała się na rozbudowę budynku Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej.

Była to konieczność. Gmach nie był w stanie pomieścić polskiej młodzieży, pomimo tego, że zajęcia odbywały się do późnych godzin.

Potrzebna była konkretna pomoc finansowa. Dlatego zdecydowaliśmy się wspomóc Polaków, bo wiedzieliśmy, że Przyjaciele i Sympatycy Centrum Życia i Rodziny ich nie zawiodą.

I nie pomyliliśmy się.

Lecz zanim przedstawię konkrety – proszę obejrzeć krótki film z podsumowania tej kampanii, z naszej wizyty na otwarciu nowego skrzydła szkoły.

Podsumowując, wsparcie Przyjaciół Centrum Życia i Rodziny pozwoliło wyposażyć 3 sale lekcyjne w nowym skrzydle budynku w:

  • krzesła
  • ławki
  • biurko dla nauczyciela
  • tablicę szkolną

Ale to nie wszystko. Dzięki pomocy, którą przekazaliście Państwo na drugim etapie, od września ubiegłego roku w nowym skrzydle budynku udało się:

  • wstawić drzwi i okna
  • wyposażyć bibliotekę w regały

W imieniu Centrum Życia i Rodziny – bardzo dziękuję tym wszystkim z Państwa, którzy dołożyli najmniejszą nawet cegiełkę, pomagając w otwarciu nowego skrzydła polskiej szkoły w Grodnie.

Państwa ofiarność pomogła ocalić polskość nad Niemnem.

To dzięki Wam polskie dzieci i młodzież już dziś mogą się cieszyć nowymi przestrzeniami do nauki języka polskiego i historii ojczystej.

Patrząc na historię Grodna, miasta, które wsławiło się bohaterstwem w walce z bolszewikami i całej tamtejszej polskiej społeczności, której białoruska administracja państwowa nie ułatwia funkcjonowania – jestem pewien jednego.

Gdy tamtejsze polskie dzieci i młodzież będą mówić w języku ojczystym – będą rozumieć siebie i swoich przodków.

I będzie to możliwe dzięki Państwu.

Jeszcze raz dziękuję za każdą, nawet najmniejszą cegiełkę.

Kazimierz Przeszowski
Wiceprezes Centrum Życia i Rodziny

PS. Ta kampania pokazała, że wspólnie możemy nieść konkretną pomoc potrzebującym. Dlatego, jeśli to możliwe – proszę o wsparcie kolejnych działań Centrum Życia i Rodziny.

Get involved!

Comments

No comments yet