Za głośne kuranty na wrocławskich Maślicach? Sprawa trafiła do sądu

Po kilkumiesięcznej przerwie znowu rozgorzał spór dotyczący kurantów na wieży kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej na wrocławskich Maślicach.

Jeden z mieszkańców wrocławskich Maślic twierdzi, że pieśni kościelne płynące z głośników umieszczonych na wieży kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej są emitowane niezgodnie z prawem. Złożył w tej sprawie doniesienie na policję. Powołuje się przy tym na ustawę „Prawo ochrony środowiska”, która zakazuje używania na terenie miast urządzeń nagłaśniających.

Ustawa przewiduje jednak wyjątki od zasady. Jednym z nich jest używanie takich instalacji do celów religijnych. Ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Kurii Wrocławskiej mówi, że o godzinie 12. z głośników płynie modlitwa Anioł Pański, a o 21. Apel Jasnogórski.

Z kolei Sławomir Czerwiński, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Maślice mówi, że do rady nie wpłynęła żadna skarga w tej sprawie. Po rozmowach, jakie przeprowadzono z proboszczem w grudniu 2019 roku, głośniki grają rzadziej i znacznie ciszej.

Jak mówi, obawiał się, że latem skargi się nasilą, ale stało się wręcz przeciwnie – maśliczanie polubili dźwięk kurantów.

Policja zbadała sprawę i zgromadzone akta przesłała do oceny do sądu.

Dodaj komentarz