Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej BOT odznaczeni za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

13 maja br. w kolejną rocznicę zwycięskiej bitwy 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej pod Murowaną Oszmianka, podczas Święta 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” z rąk Macieja Jarosińskiego p.o. Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Dowódcy 4W-MBOT – płk Mirosława Brysia, zostało odznaczonych 7 żołnierzy.

„Medal za zasługi dla ŚZŻAK” jest przyznawany za wybitne działania w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, SZP-ZWZ-AK oraz zasługi w zadaniach realizowanych na rzecz naszych Bohaterów. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada od początku swojego powstania współpracuje Okręgiem Wojewódzkim oraz Zarządem Głównym ŚZŻAK.

Wojska Obrony Terytorialnej,  jako 5 Rodzaj Sił Zbrojnych, dziedziczą tradycję Armii Krajowej, największej podziemnej armii w okupowanej Europie. Decyzją Dowódcy Brygady od roku 2019 w 4W-MBOT został powołany Zespół ds. Kombatantów, który działa na terenie całego naszego województwa .

Dbając o indywidualne potrzeby każdego z naszych Bohaterów, jesteśmy z Nimi w stałym kontakcie.  Czasem trzeba zrobić zakupy, opłacić rachunek czy wykupić leki. Zdarza się, że  ze względu na inne okoliczności, należy przesunąć wizytę u lekarza, czy zawieźć na nią kombatanta. Propagujemy wiedzę o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego, organizujemy spotkania i prelekcje. Odwiedzamy naszych Bohaterów i spisujemy Ich wspomnienia. Dbamy także o mogiły Tych, którzy już odeszli – opowiada koordynator Zespołu.

W obecnej sytuacji nasi Bohaterowie znajdują się w grupie największego ryzyka, chcąc ograniczyć Ich kontakt z ludźmi z zewnątrz w ramach akcji #obiadydlabohaterów, dowozimy Im ciepłe posiłki. Zachowujemy przy tym wszystkie możliwe środki bezpieczeństwa, przywozimy także maseczki, płyny do dezynfekcji i rękawiczki.

Wszystko po to, by chronić Tych, którzy w naszej historii zapisali się złotymi zgłoskami. Uśmiechy na twarzach ludzi, którzy całe swoje życie nosili w sercu Polskę, walczyli o Jej Wolność i Niepodległość to jeden z piękniejszych obrazów jakie zapiszą się nam na zawsze w pamięci.

Źródło: www.gov.pl

Foto: 4. WMBOT

Dodaj komentarz