Lubuscy żołnierze żołnierze gotowi na wyjazd do Afganistanu

1 maja 2021 roku mija termin zapowiedzianego wycofywania sił zbrojnych NATO z Afganistanu, jednak do tej pory nie została podjęta w tej sprawie ostateczna decyzja. Co ciekawe trudność polega na tym, że sojusznicy paktu uzależniają wyprowadzenie wojsk od ,,wyraźnego spadku przemocy”, a talibowie zapowiadają wznowienie działań militarnych jeśli obce siły zbrojne nie opuszczą terenu Afganistanu zgodnie z umową z lutego 2020 roku.         

W połowie roku jest zaplanowana kolejna, już 14 zmiana w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.  Jak donosi portal gorzow.tvp.pl do misji szkoleniowo-doradczej przygotowywali się przez ostatnie pół roku lubuscy żołnierze z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, którzy mają zastąpić w bazie Ghazni kawalerzystów świętoszowskiej 10. Brygady Kawalerii Pancernej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.          

Przygotowanie w Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie pomimo tego, że polski kontyngent nie prowadzi w Afganistanie działalności bojowej, a jedynie doradczo-szkoleniową obejmowało również ćwiczenia bojowe, takie jak obrona bazy przed atakami terrorystycznymi czy patrolowanie obszarów, na których prowadzone są działania wojenne. Żołnierze zostali poddani testom radzenia sobie nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach i warunkach. Jak czytamy w portalu gorzow.tvp.pl musieli nawet przetrwać w lesie przez dwa dni, co nie byłoby wyczynem niezwykłym, gdyby nie to, że panowały wtedy siarczyste mrozy.         

Nie zabrakło również ważnych dla bezpieczeństwa funkcjonowania w tym tak odmiennym pod każdym względem kraju, zajęć przybliżających lubuskim żołnierzom jego kulturę i obyczaje.           

Opracowanie BC  

Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz