Legia Akademicka na strzelnicy w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej

Od 09 sierpnia br. w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej szkoli się ponad dwustu studentów. Do egzaminów, które muszą zdać przed przysięgą wojskową, szkolili się m.in. na strzelnicy garnizonowej.

Studenci zgłosili się do jednostki po teoretycznym przeszkoleniu wojskowym, które odbyli w swoich macierzystych uczelniach. W 9 brygadzie przeszli praktyczne szkolenie podstawowe, które zakończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową i nadaniem im stopnia szeregowego rezerwy.

Na strzelnicy garnizonowej do egzaminów przygotowywali się m.in. ochotnicy z 1 kompanii szkolnej. Na kilku stanowiskach szlifowali swoje umiejętności dotyczące nie tylko samego celowania i strzelania.

Zajęcia były urozmaicone. Podczas gdy jedna grupa ćwiczyła składanie i rozkładanie broni, inni trenowali z maską przeciwgazową, a jeszcze inni poznawali zasady zakładania opaski zaciskowej (stazy taktycznej).

Zajęcia praktyczne na strzelnicy, samo strzelanie albo taktyka na współczesnym polu walki – to zdecydowanie ich ulubione punkty szkolenia

– mówi ppor. Michał Balewski, dowódca 1 kompanii szkolnej Legii Akademickiej w 9BBKPanc.

W najbliższym czasie studenci muszą zdać egzamin. W sobotę 29 sierpnia złożą przysięgę wojskową. Następnie dostaną dwa dni urlopu i chętni wrócą na drugą część szkolenia w ramach modułu podoficerskiego.

Po zaliczeniu kolejnych trzech tygodni i kolejnych egzaminach otrzymają stopień kaprala rezerwy.

Źródło i foto: 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Dodaj komentarz