Czy wojsko szykuje się do czegoś … wyjątkowego?

Jak donosi portal wojsko-polskie.pl 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła właśnie w zwiększonym o rezerwistów składzie tegoroczne ćwiczenia taktyczne Ryś 20 i nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że tym razem odbywają się zgodnie z wytycznymi nie tylko Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ale również … Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.            

Do myślenia daje fakt, że ćwiczenia mające na celu jak czytamy w portalu wojsko-polskie.pl: ,,sprawdzenie zdolności podległych jednostek do realizacji zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem”, rozpoczęły się od … pacyfikacji pozorowanych protestów. Co prawda chodziło o protest rezerwistów niezadowolonych z powołania ich w czasie rozprzestrzeniania się groźnej zarazy na ćwiczenia, ale obserwując nabrzmiałą po kolejnych ograniczeniach i wielu protestach społecznych sytuację w kraju, po rządzących, którzy jak się okazało za nic mają głos ludu, wszystkiego się można spodziewać.             

Jak donosi portal onet.pl w czasie początkowego etapu szkolenia wyjątkowo zadbano o autentyzm sytuacji. Oprócz tego, że do grona osób znających jego założenia taktyczne dopuszczono tylko część rezerwistów, którzy mieli odegrać rolę buntowników i wywołać zamieszki oraz bardzo nieliczną grupę oficerów, których zadaniem było opracowanie scenariusza ćwiczeń i ich przygotowanie, do działań zostały również włączone posiłki lokalnej policji oraz wojskowy negocjator.             

Co ciekawe przeprowadzona pierwsza faza manewrów Ryś 20 pod bramą jednostki 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu była tak wiarygodna, że pozorowana dla celów szkoleniowych akcja protestacyjna spowodowała wielkie poruszenie nie tylko wśród  niewtajemniczonych w jej scenariusz żołnierzy, ale również mieszkańców oraz wywołała reakcję lokalnych mediów, które odebrały niezwykle realne wydarzenie jako rzeczywiste.   

        
Więcej o manewrach na stronie:           
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-wojsko-testuje-nowe-sytuacje-w-czasie-cwiczen/x9zz5rb?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

Opracowanie BC 
Źródło:  

Get involved!

Comments

No comments yet