Ukarzą za opóźnienia na zakopiance? Grudniowy termin otwarcia zagrożony!

Prace przy budowie Zakopianki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad cały czas nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kiedy kierowcy zostaną wpuszczeni na odcinek nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą. Ta zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami miała być gotowa do końca tego roku, ale już wiadomo, że nawet jeśli jeszcze przed Sylwestrem pojada nią samochody to tylko… jednym pasem. Budowa całego odcinka przeciągnie się do połowy 2020 roku. To wszystko sprawia, że coraz częściej pojawiają się pytania o ew. kary dla wykonawców za opóźnienie w oddaniu inwestycji. GDDKiA ich nie wyklucza.

Budowa ekspresowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Chabówką przeciąga się. W czerwcu przyszłego roku minie dokładnie 4 lata od kiedy Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał umowę na budowę odcinka (a właściwie trzy umowy, bo trasę podzielono na trzy podkontrakty). Prawdopodobnie to dopiero wówczas dwa z trzech odcinków ekspresówki będą całkowicie gotowe.

Początkowo mieli skończyć w 2018 roku

To zła informacja, bo początkowo planowano, że odcinek I (z Lubnia do Naprawy) oraz III (ze Skomielnej Białej do Chabówki) będą ukończone już po 2,5 roku prac, czyli do końca 2018 roku. Jedynie budowę odcinka II (tunelu pod górą Luboń Mały) od początku planowano na okres 5 lat czyli do połowy 2021 roku.

Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy zakopianki

Życie szybko jednak zweryfikowało te plany. Już na początku 2018 roku było wiadomo, że odcinki I i III będą budowane dłużej.

– Wykryto na nich m.in. niezinwentaryzowane wcześniej osuwiska ziemi, które trzeba było dodatkowo zabezpieczyć. Wpływ na nie miały wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne (opady z 2017 roku), potwierdzone przez IMGW, które miały wpływ na opóźnienie prac. Przyczyniły się one do zmiany warunków gruntowo-wodnych, co w efekcie doprowadziło do uaktywniło osuwiska o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Te musza być dodatkowo zabezpieczone. – mówiła wówczas „Krakowskiej” Iwona Mikrut, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA. – Dlatego podjęto decyzję o przesunięciu terminu zakończenia prac. Te zakończą się nie wcześniej jak w połowie 2019 roku.

AUTOR: RED.

Gazeta Krakowska

Dodaj komentarz