Także w zachodniopomorskim ZUS nie próżnuje


ZUS ma obowiązek i chętnie go wykonuje, kontrolować orzekanie przez lekarzy czasowej niezdolności do pracy osób ubezpieczonych oraz prawidłowości wykorzystania przez nich  zwolnień lekarskich. Zadaniem lekarzy orzeczników jest ocena czy osoba przebywająca na zwolnieniu rzeczywiście jest chora a urzędników czy sposób i przebieg rekonwalescencji jest zgodny z zaleceniami lekarza i nie utrudnia przypadkiem szybkiego powrotu do zdrowia co wiązałoby się z nieuzasadnionym  wydłużeniem czasu wypłaty zasiłku chorobowego. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości skutkuje wstrzymaniem wypłaty świadczenia a nawet koniecznością zwrotu środków już wypłaconych w ramach niezdolności do pracy. 


W zachodniopomorskim urzędnicy ZUS przeprowadzili w roku 2019 ponad 22 tysiące kontroli zwolnień lekarskich. Na ich podstawie zostało zakwestionowanych aż 1381 przypadków, które wiązały się ze wstrzymaniem zasiłku chorobowego. Większość z nich dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia, ale aż 537 to przypadki osób, które chore nie były i zasadność dalszego ich przebywania na zwolnieniu została podważona. 
Kwota uzyskanych oszczędności w wyniku przeprowadzonych kontroli w 2019 roku dotyczących zarówno orzekania zwolnień jak i sposobu ich wykorzystywania wynosi prawie 1,6 mln zł. Dla porównania rok wcześniej oszczędności z tego tytułu wyniosły tylko ponad 644 tys. zł. Prym w województwie wiedzie Koszalin z kwotą 991,8 tys. zł, na Szczecin przypadło tylko 597 tys. zł. 
Na podstawie 24kurier.pl

Obraz agnesliinnea z Pixabay

Dodaj komentarz