Szkocja – Uroczystości poświęcone bohaterowi wojny bolszewickiej

Oficjalna delegacja województwa kujawsko-pomorskiego, pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego, złożyła oficjalną wizytę w hrabstwie Fife w Szkocji.

Uczestniczyła tam w uroczystościach związanych z odsłonięciem nagrobka generała Mikołaja Osikowskiego, bohatera wojny bolszewickiej, obrońcy Włocławka w 1920 roku. Generał Osikowski został pośmiertnie odznaczony najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Jest jednym z zapomnianych bohaterów polskiej drogi do niepodległości. Urodził się w 1873 roku w Skierniewicach. Przed 1917 rokiem był oficerem armii rosyjskiej, w 1918 wstąpił do sformowanej we Francji Błękitnej Armii generała Hallera. Podczas wojny bolszewickiej 1920 roku został dowódcą Grupy Dolnej Wisły, która broniła kraju na linii Wisły od Wyszogrodu do Torunia.

Po zakończeniu wojny został dowódcą 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej, a następnie 29 Dywizji Piechoty w Grodnie. W 1923 roku został przeniesiony w stan spoczynku i osiadł w majątku Karaciszki niedaleko Wilna, a potem w Wilnie.

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 zdołał przedostać się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu działań wojennych, jak wielu innych polskich żołnierzy i oficerów na zachodzie, nie mógł wrócić do kraju. Zamieszkał w Szkocji, w Dysart w rejonie Kirkcaldy w hrabstwie Fife. Zmarł w 1950 roku, został pochowany w nieoznaczonym grobie.

Postawienie nowego kamiennego nagrobka i tablicy z nazwiskiem generała na cmentarzu w Kirkcaldy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorami uroczystości – w których wzięli też udział m.in. ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki i oficjalny przedstawiciel brytyjskiej królowej w Fife Robert Balfour – byli polski konsul w Edynburgu Ireneusz Truszkowski i przewodniczący rady hrabstwa Fife Jim Leishman.

Marszałkowi Całbeckiemu towarzyszyli w Fife radni województwa Marek Domżała, Robert Malinowski i Rafał Sobolewski.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Dodaj komentarz