Samorząd województwa wspiera dolnośląski sport

Znamy rozstrzygnięcie drugiego naboru ofert do otwartego konkursu „Poprawa bazy sportowej”, organizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Dofinansowanie na kwotę 415 tysięcy złotych zostało przyznane 30 klubom sportowym. Uchwałą Zarządu zatwierdzono także wsparcie finansowe dla Dolnośląskich Akademii Sportu, które wyniesie 600 tysięcy złotych.

W konkursie „Poprawa bazy sportowej” wzięły udział kluby i stowarzyszenia sportowe z Dolnego Śląska. Dofinansowanie mogą przeznaczyć na modernizację infrastruktury sportowej (przebudowę lub remont istniejących obiektów sportowych), a także na zakup sprzętu sportowego.

W związku z wymogami konkursu, działania muszą zostać zrealizowane do końca bieżącego roku.

– Celem działań podjętych przez Samorząd Województwa jest poprawa warunków uprawiania sportu, poprawa bezpieczeństwa oraz zwiększenie dostępności obiektów sportowych. Jestem pełen nadziei, że dzięki tym środkom uda się w większym zakresie zaktywizować szczególnie dzieci i młodzież

– mówi Paweł Wybierała, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W 2020 roku zorganizowano dwa nabory ofert do konkursu „Poprawa bazy sportowej”. W pierwszym naborze zakończonym w maju, 28 klubów sportowych otrzymało dofinansowanie w wysokości 542 tysięcy złotych.

Na realizację zadania w drugim naborze, rozstrzygniętym w listopadzie, przeznaczono natomiast 415 tysięcy złotych. W efekcie, dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach konkursu zostało przyznane 58 podmiotom z całego regionu, co łącznie daje kwotę 957 tysięcy złotych.
200 tysięcy na siatkówkę, piłkę ręczną i kolarstwo.

Na listopadowym posiedzeniu Zarządu została podjęta decyzja o przyznaniu 600 tysięcy złotych z budżetu Województwa Dolnośląskiego na działalność Akademii Sportu w latach 2020-2021.

Środki przeznaczone na ten cel pozwalają na wsparcie szkolenia sportowego najzdolniejszych młodych sportowców z regionu, trenujących na co dzień w Dolnośląskiej Akademii Kolarskiej, Dolnośląskiej Akademii Siatkówki oraz Dolnośląskiej Akademii Piłki Ręcznej. Każdy z trzech ośrodków szkolenia otrzyma kwotę w wysokości 200 tysięcy złotych.

Wsparcie finansowe jest niezbędnym elementem realizacji programów wspierania rozwoju najbardziej utalentowanych zawodników, a także wyrównywania szans dzieci i młodzieży pochodzącej z różnych zakątków Dolnego Śląska. Środki dają możliwość rozwoju ich kariery.

Dofinansowanie pozwoli na realizację dodatkowych zajęć przy udziale ekspertów, trenerów i specjalistów, a także organizację warsztatów, szkoleń czy spotkań konsultacyjnych dla trenerów. Wspomoże proces treningowy poprzez prowadzenie specjalistycznych badań i monitoring treningu, co zwiększy efektywność selekcji do dalszego uprawiania sportu, w tym sportu zawodowego.

Środki przeznaczone na szkolenie w Akademii Sportu procentują i przekładają się na realne efekty.

Uczestnikami programu byli brązowi medaliści Mistrzostw Europy U-18 w siatkówce – Piotr Śliwka, były zawodnik Spartakusa Jawor, a także Kamil Szymendera, obecnie zawodnik młodzieżowego zespołu Gwardii Wrocław.

Wsparcie w rozwoju i treningu, które otrzymali w DAPS pozwoliło im wskoczyć na wyższy poziom i rozwinąć karierę w takim stopniu, aby otrzymać powołanie do reprezentacji Polski.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego w tym roku na działania związane ze sportem przeznaczył już blisko 9 milionów złotych. Spośród rozdysponowanych środków 5,5 miliona złotych trafiło na szkolenie dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo oraz na rywalizację na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim, 1 milion złotych przekazano na budowę Hali Lekkoatletycznej we Wrocławiu, a 545 tysięcy złotych na nagrody i stypendia sportowe.

Oprac. Es.

Źródło i foto: UMWD

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz