Najważniejsza impreza kajakarska Europy wystartuje w Poznaniu

Już za tydzień, w dniach 3 – 6 czerwca na Torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie. Do Poznania przyjadą najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu. Dla ekip będzie to ostatni, międzynarodowy sprawdzian przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. 

Prezydent przemawiający, w tle poznańska Malta - grafika artykułu
zdj. UMP

– Bardzo się cieszę, że w stolicy Wielkopolski będziemy ponownie gościć czołówkę europejskiego kajakarstwa – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas dzisiejszej (środa 26 maja) konferencji prasowej, która odbyła się pod trybunami poznańskiej Malty. – Tor na Malcie jest dumą naszego miasta. Nieustannie inwestujemy w jego modernizację i – jak już pokazaliśmy wiele razy – jesteśmy w stanie sprawnie i bezpiecznie zorganizować zawody na najwyższym poziomie. Zachęcam do spędzenia długiego czerwcowego weekendu nad Maltą i kibicowania najlepszym zawodnikom Europy. Liczę na dużą dawkę sportowych emocji, których przez pandemię tak nam brakowało w ostatnich miesiącach. 

Impreza stanowi ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. 

– Ekipy zapisywały się do samego końca. Wczoraj zgłosiły się jeszcze kolejne państwa. Mamy zatem ponad 700 uczestników z 33 krajów, którzy będą brali udział w tych mistrzostwach – zaznaczył Ireneusz Pracharczyk, prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

W Poznaniu wystartują zawodnicy z Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Dani, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Węgier, Niemiec, Irlandii, Izraela, Włoch, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Słowacji, Szwecji i Turcji.

W konkurencjach parakajakarzy wystartują przedstawiciele 14 europejskich krajów – Austrii, Białorusi, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Węgier, Izraela, Włoch, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwecji i Ukrainy.

Przypomnijmy, zawody miały początkowo odbyć się w niemieckim Duisburgu, jednak pod koniec kwietnia zostały one odwołane przez organizatorów. Choć czasu do mistrzostw było niewiele, organizacji imprezy podjął się Polski Związek Kajakowy. Warto podkreślić, że nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie finansowe Urzędu Miasta Poznania oraz sprawność doświadczonego komitetu organizacyjnego, którego trzon stanowią członkowie Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

– Jacek Jaśkowiak wyciągnął rękę do kajakowej Europy. Dziękuję za tak odważne podejście do olbrzymiego problemu, jaki mógłby zaistnieć w tej dyscyplinie sportu, gdyby nie pomoc ze strony Poznania – mówił Tadeusz Wróblewski, prezes Polskiego Związku Kajakowego.

Dużą grupę uczestników Mistrzostw Europy stanowić będą polscy zawodnicy, którzy należą do ścisłej światowej czołówki. Na Malcie nie zabraknie także reprezentantów poznańskich klubów kajakowych. Wśród nich można upatrywać szans medalowych na olimpijskim torze w stolicy Japonii.

Na Igrzyska Olimpijskie w Tokio kwalifikacje wywalczyło 6 polskich osad – kajakarki trzy (K1 200 m, K2 500 m i K4 500 m), kanadyjkarki jedną (C1 200 m), a kanadyjkarze dwie (C1 1000 m i C2 1000 m). O ile w grupie kajakarek walka o miejsce w osadach jeszcze nie została rozstrzygnięta, to wśród kanadyjkarek i kanadyjkarzy wiadomo, że w konkurencji C1 200 m wystartuje Dorota Borowska, C1 1000 m popłynie Mateusz Kamiński, a w C2 1000 m Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak (AZS-AWF Poznań).

Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego oraz regulaminem ECA dotyczącym COVID-19.

Stolica Wielkopolski bogata w imprezy międzynarodowe

– Poznań w tym roku zdominują kajaki. Mamy aż trzy duże wydarzenia – za tydzień Mistrzostwa Europy seniorów, pod koniec czerwca Mistrzostwa Europy juniorów i U23, a w sierpniu czekają nas Mistrzostwa Świata w łodziach smoczych – podkreśliła Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UMP. 

Mistrzostwa Europy juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie zostaną rozegrane w dniach 24-27 czerwca. Do Poznania przyjedzie około 800 zawodników z 44 krajów. Z kolei od 12 do 15 sierpnia na Torze Regatowym Malta będzie można oglądać Klubowe Mistrzostwa Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Podczas zawodów uczestnicy rywalizować będą na łodziach 20-osobowych i 10-osobowych, rozegrane zostaną 63 konkurencje na dystansie 200 m, 500 m i 2000 m.

W sumie rozdanych będzie aż 3 618 medali.

Tor na Malcie 

Tor Regatowy Malta znajdujący się w samym sercu Poznania spełnia wszelkie wymagania niezbędne do organizacji najważniejszych imprez sportowych na świecie. W minionych 10 latach odbyło się na nim wiele ważnych i prestiżowych imprez sportowych: Mistrzostwa Europy Juniorów w sprincie kajakowym (2009 r.), Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Puchar Świata w sprincie kajakowym (2011 r., 2012 r., 2013 r., 2019 r.), Mistrzostwa Świata w parakajakarstwie (2012 r.), Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie (2019 r.), Mistrzostwa Świata w kajak polo (2012 r.), Mistrzostwa Europy juniorów i U-23 w sprincie kajakowym (2013 r.), Mistrzostwa Europy w kajak polo (2013 r.), Mistrzostwa Świata w smoczych łodziach (2014 r.).

Ponadto odbywały się m.in. Mistrzostwa Świata w wioślarstwie (2009 r.), Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie (2013 r.), Mistrzostwa Europy w wioślarstwie (2015 r., 2020 r.), Puchar Świata w wioślarstwie (2016 r., 2017 r., 2019 r.).

Obiekt jest konsekwentnie modernizowany. W ciągu poprzednich 10 lat Miasto wydało na ten cel 23,8 mln zł. W ostatnim czasie zrealizowano przede wszystkim prace na wieży sędziowskiej, wyremontowano budynek multimedialny oraz pomosty startowe. Łączny koszt zrealizowanych w 2020 roku inwestycji wyniósł 4 mln zł.

W 2021 roku na kolejne przedsięwzięcia zaplanowano 2,5 mln zł. Kontynuowana będzie modernizacja infrastruktury toru, dostosowująca ten obiekt do organizacji prestiżowych imprez sportowych. 

Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie odbędą się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Poznania.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/sport/news/najwazniejsza-impreza-kajakarska-europy-wystartuje-w-poznaniu,164685.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz