Zajrzeć do wnętrza drzew

Prawie 100 starych i cennych drzew przyulicznych zostanie przebadanych  tomografem dźwiękowym lub testem obciążeniowym. Ekspertyzy pokażą ich stan zdrowotny oraz wskażą zabiegi, które należy wykonać, by drzewa mogły pozostać przy ulicach i nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów i kierowców.

Galeria zdjęć pokazujących badanie drzew - grafika artykułu
Prawie 100 starych i cennych drzew przyulicznych zostanie przebadanych tomografem dźwiękowym lub testem obciążeniowym fot. ZDM

Jeszcze kilka i kilkanaście lat temu zdarzało się, że niektóre z przyulicznych drzew trzeba było wyciąć ze względu na zastrzeżenia dotyczące ich stanu zdrowotnego i zagrożenia bezpieczeństwa ludzi. Teraz dostępne technologie pozwalają dokładniej zbadać stan drzew, „zaglądając” do ich wnętrza.

Podczas corocznego, kompleksowego przeglądu stanu fitosanitarnego drzew w pasach drogowych Poznania specjaliści z dziedziny dendrologii oznaczyli drzewa, które kwalifikują się do zabiegów pielęgnacyjnych lub wycinki ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa. Wśród tych wstępnie zakwalifikowanych do wycinki wytypowano drzewa wymagające dokładniejszej, pogłębionej diagnostyki. Dlatego też zlecone zostały badania prawie 100 starych i cennych drzew za pomocą metod instrumentalnych. Ekspertyzy wykażą dokładny stan drzew wraz z zabiegami, które należy przy nich wykonać, aby mogły jeszcze pozostać przy ulicach.

Obecnie wykonywana jest pogłębiona diagnostyka tomografem dźwiękowym 39 drzew rosnących na Grunwaldzie, 23 drzew na Jeżycach oraz trzech na Starym Mieście.

Badanie z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i ocenić zmiany strukturalne drewna, co nie jest w pełni możliwe podczas oceny wizualnej drzewa. W jego wyniku otrzymujemy precyzyjne informacje o rozmiarze i lokalizacji zgnilizny, wypróchnienia i innych ubytków wpływających na stabilność drzewa. Tomograf przykładany jest do pnia i nieinwazyjnie pozwala ocenić jego kondycję. Badanie pozwala potwierdzić stopień rozkładu wewnątrz pnia oraz ewentualne ryzyko związane z chorobą drzewa.

Ponadto, w celu określenia stabilności drzew, zlecono przebadanie metodą testu obciążeniowego elasto-inklino 33 drzew na Grunwaldzie. To bezinwazyjne badanie bazuje na stabilności pnia i systemu korzeniowego, oceniając prawdopodobieństwo przewrócenia się drzewa. W trakcie badania naprężenia i siły, będące substytutem wiatru, generowane są przez wyciągarkę ze stalową liną.

Badania drzew potrwają do końca maja, a ich wyniki będą znane w połowie roku.

RB, ZDM

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/zajrzec-do-wnetrza-drzew,123755.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz