Wyspa Młyńska staje się strefą pieszych i rowerzystów

Trwa wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na Wyspie Młyńskiej. Malowane są miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, a w ciągu tygodnia ustawione zostaną znaki ograniczające ruch samochodowy. Zrewitalizowana wyspa stanie się strefą przyjazną przede wszystkim dla pieszych, turystów i rowerzystów, którzy coraz chętniej spędzają tam czas. Sprawdź na mapie co się zmieni.

Przypominamy, że nowa organizacja ruchu oznaczać będzie, że ulice Mennica, Tamka, i most na ul. Ku Młynom będą wyłączone ze standardowego ruchu. Parkowanie na Wyspie Młyńskiej będzie mocno ograniczone, a ruch pojazdów będzie możliwy tylko dla kierowców  dojeżdżających do posesji zlokalizowanych na Wyspie.

Najważniejsze zmiany

  • Dla ruchu kołowego zamknięty zostanie mostek w ciągu ul. Ku Młynom. Przejazd nim możliwy będzie tylko dla służb miejskich i ratunkowych
  • Przejazd od strony ul. Focha ulicami Tamka i Mennica będzie możliwy wyłącznie dla pojazdów dojeżdżających do posesji i dostaw towarów. Kierowcy chcąc wyjechać z Wyspy Młyńskiej również będą musieli skorzystać z ulicy Focha. Z zakazu wyłączone będą również taksówki podjeżdżająca na postój przy Młynach Rothera). Parkowanie taksówek będzie jednak dopuszczone wyłącznie na czas obsługi pasażerów do 5 minut.
  • Wzdłuż ulic Mennica pojawią się zakazy parkowania z tabliczkami informującymi o ewentualnym odholowaniu źle zaparkowanego pojazdu.
  • Z zakazów ruchu po Wyspie Młyńskiej wyłączone zostaną rowery oraz urządzenia transportu osobistego (np. segway, deskorolka elektryczna)


Zmiany w organizacji ruchu są możliwe dzięki budowie nowych parkingów P+R m.in. przy ul. Grudziądzkiej. Obiekt pomieści 570 pojazdów i jest doskonale skomunikowany z innymi częściami centrum.  Budowa wielopoziomowego obiektu umożliwia też rozpoczęcie zmian na Rybim Rynku. Więcej informacji o tych planach znajduje się w tekście „Rybi Rynek czeka estetyczna rewolucja”.


Szereg zmian już za nami

To kolejny etap zmian w organizacji ruchu na Starym Mieście. Wcześniej ruch samochodowy ograniczony został na Starym Rynku i przyległych ulicach. W ramach rozbudowy ul. Kujawskiej odcięty został wjazd na ul. Długą od strony Zbożowego Rynku, a odcinek do ul. Pod Blankami odzyskał historyczne nawierzchnie. Wprowadziliśmy też szereg udogodnień dla pieszych na Wyspie Młyńskiej dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami: przebudowaliśmy przejścia dla pieszych, dobudowaliśmy brakujące fragmenty chodników i wymalowaliśmy w odpowiednich miejscach niebieskie koperty.

Rowerem przez Stare Miasto

Organizacja ruchu na Starym Mieście preferuje też ruch rowerowy. Zbudowaliśmy drogi rowerowe prowadzące do Starego Miasta wzdłuż ul. Kujawskiej i Focha i bulwaru od mostów kolejowych do mostów Solidarności. Na Gdańskiej i Wiatrakowej wytyczone zostały kontrapasy. W porozumieniu z Zespołem ds. Rowerowych wprowadziliśmy kontraruch na wielu ulicach jednokierunkowych oraz ustawiliśmy w mieście pół tysiąca stojaków. Od tego roku można również wypożyczyć rowery cargo. Przygotowywane są kolejne inwestycje, m.in. budowa trasy rowerowej wzdłuż północnego nabrzeża Brdy. W ramach zagospodarowania przestrzeni przed Młynami oraz tarasu planowaliśmy budowę parkingów rowerowych. Jednak widząc ilu z mieszkańców przyjeżdża na Wyspę rowerami oraz w związku ograniczeniem ruchu  samochodowego w najbliższych dniach w sąsiedztwie tarasów przy Młynie Rothera zamontujemy  12 nowych stojaków to wygodnego parkowania  rowerów.

Wyspa Młyńska  w komplecie

Na początku roku przeprowadzone zostały prace związane z porządkowaniem Wyspy Młyńskiej. Rozebrana została publiczna toaleta i amfiteatr zasłaniające widok na zrewitalizowany Młyn Rothera, przy których powstały tarasy i fontanny. Przebudowano ścieżki i oświetlenie tak by było ono spójne z iluminacją zrewitalizowanego kompleksu młyna i spichrzy. Dzięki tym dodatkowym pracom centralna część Wysp Młyńskiej doskonale komponuje się z odrestaurowanym gmachem Młyna Rothera i spichrzy.  Na ten rok zaplanowaliśmy również modernizację Międzywodzia.

źródło: komunikat UM Bydgoszcz; https://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/wyspa-mlynska-staje-sie-strefa-pieszych-i-rowerzy/

Dodaj komentarz