Wspólne sprzątanie świata

Poznaniacy znów uporządkują swoje najbliższe otoczenie. Wszystko za sprawą międzynarodowej akcji sprzątania świata, której finał tradycyjnie, już od ponad 20 lat odbywa się w trzeci weekend września. W tym roku szczególną uwagę poświęcono plastikowi.

Zdjęcie przedstawia osoby sprzątające las. Widoczny jest też napis 27. akcja sprzątania świata. - grafika artykułu
W Polsce akcja sprzątania świata odbywa się już po raz 27.

W Polsce akcja sprzątania świata odbywa się już po raz 27. Jej wielki finał, któremu towarzyszy wspólne porządkowanie najbliższej okolicy, zaplanowano tradycyjnie na trzeci weekend września (18 – 20.09). Hasło tegorocznej kampanii brzmi „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. 

– Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej, ale już teraz możemy zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają – wyjaśniają organizatorzy akcji z Fundacji Nasza Ziemia. 

Wspólne sprzątanie świata to część międzynarodowej kampanii Clean up the World, która została zapoczątkowana w 1989 r. w Australii. W naszym kraju jest organizowana od 1994 r. Jej koordynatorem na Polskę jest Fundacja Nasza Ziemia. Akcja sprzątania będzie odbywać się w tym samym czasie na całym świecie. 

W Poznaniu akcję koordynuje Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Osoby, które chcą wziąć udział w akcji, mogą skontaktować się z wybraną radą osiedla. W tym roku w sprzątanie świata zaangażowało się ich aż 18: Główna, Św. Łazarz, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Fabianowo-Kotowo, Strzeszyn, Umultowo,  Krzyżowniki-Smochowice, Jeżyce, Wola, Świerczewo, Naramowice, Podolany, Ławica, Kwiatowe, Zielony Dębiec, Ogrody i Wilda. Informacje na ten temat będą zamieszczane na stronie wydarzenia. Można też śledzić strony i profile w mediach społecznościowych poszczególnych jednostek pomocniczych. W akcji uczestniczą również grupy wolontariuszy, którzy sprzątają poznańskie forty oraz inne tereny ogólnodostępne. 

Chętni mieszkańcy mogą też przyjść w sobotę, 19 września do Lasku Marcelińskiego, gdzie sprzątać będą pracownicy Urzędu Miasta Poznania. Każdy, kto się przyłączy, otrzyma worki na śmieci. Będą one wydawane w godz. 10-11 (na tyłach leśniczówki, przy Stajni Marcelin). Za odbiór, transport i zagospodarowanie zebranych odpadów w tym roku odpowiada Związek Międzygminny GOAP. 

W niedzielę, 20 września Fundacja Nasza Ziemia, wspólnie z partnerem – Magazynem Perfect Diver – organizuje akcję nad jeziorem Strzeszyńskim. Do pomocy zaangażowano profesjonalnych nurków, którzy posprzątają fragment dna Strzeszynka. 

Uczestnicy akcji  „Sprzątania świata – Polska 2020” powinni stosować się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Sprzątanie należy przeprowadzać w niewielkich grupach z zachowaniem odpowiedniego dystansu oraz unikać większych zgromadzeń. 

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną szkoły zachęcone zostały do przeprowadzenia we własnym zakresie lekcji o tematyce ekologicznej. To alternatywa dla dotychczasowej formy sprzątania, w którą angażowały się placówki oświatowe. Do szkół zostały przekazane wskazówki i materiały, pomocne w zrealizowaniu ciekawych zajęć. Z materiałami przygotowanymi przez Fundację Nasza Ziemia oraz Związek Międzygminny GOAP można zapoznać się na stronie Poznan.pl.

Więcej informacji na temat poznańskiej edycji przedsięwzięcia znajduje się na stronie Gpospodarki Komunalnej w zakładce akcje ekologiczne.

Konkurs dla dzieci i młodzieży

Specjalnie z okazji Sprzątania Świata 2020 Wydział Gospodarki Komunalnej wraz ze Spółką Remondis Sanitech zaprasza też do udziału w konkursie plastycznym pt. „Mój Poznański Ekobohater”. Zabawa jest skierowana do dzieci ze szkół podstawowych i szkół specjalnych (obowiązuje podział na dwie kategorie wiekowe: uczniowie klas 0-4 i 5-8). Prace można nadsyłać do 23 września. Wyniki zostaną opublikowane do 30 września. Na zwycięzców konkursu czekają zarówno ciekawe nagrody indywidualne, jak i do wykorzystania dla całej szkoły. Szczegóły można znaleźć na stronie Gospodarki Komunalnej

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/wspolne-sprzatanie-swiata,152843.html

Dodaj komentarz