Wielka zbiórka książek

Do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce, także w Poznaniu można oddawać książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przekazywać można pozycje nowe i używane – już przeczytane czy np. nietrafione prezenty. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org. Zebrane książki trafią do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.

Zdjęcie przedstawia punkt odbioru książek w holu urzędu miasta. Na stole stoją kartony z logiem akcji. - grafika artykułu
Stanowisko, w którym można oddać książki stanęło również w holu Urzędu Miasta Poznania na placu Kolegiackim

– Dla nas książka jest pretekstem do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym czy nawet między grupami społecznymi. Naszą misją jest pokazywanie ludziom, jak ważną rolę może odgrywać książka w procesie leczenia czy w trudnej codzienności – mówi Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org.

Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie. Oddawane książki trafiają do magazynów w siedmiu głównych miastach, następnie są sortowane przez wolontariuszy, którzy przygotowują paczki dla beneficjentów fundacji: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.

Książki można oddawać w kilkuset punktach zbiórki. Ich lista znajduje się na stronie Fundacji Zaczytani.org. Stanowisko, w którym można przekazać książki stanęło również w holu Urzędu Miasta Poznania na placu Kolegiackim.

Wielka Zbiórka Książek rozpoczęła się 8 września i potrwa do 11 października. W akcję angażują się ambasadorzy fundacji, m.in. Mateusz Damięcki, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Joanna Moro. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Poznania, Jacka Jaśkowiaka.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/wielka-zbiorka-ksiazek,152658.html