W sobotę otwarcie wrocławskiego placu Orląt Lwowskich po remoncie. Co się zmieni?

W sobotę, 12 grudnia zakończy się remont pl. Orląt Lwowskich. To oznacza, że kierowcy i autobusy nie będą już kursować zgodnie z tymczasową organizacją ruchu. Co się zmieni?

Zmiany na pl. Orląt Lwowskich wprowadzono pod koniec listopada 2019 r. w związku z budową Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Największa inwestycja komunikacyjna we Wrocławiu pozwoli bezkolizyjnie dojechać komunikacją miejską z centrum miasta na Nowy Dwór, gdzie mieszka kilkanaście tysięcy osób. Całość trasy ma zostać oddana do użytku w 2023 r.

Plac jak nowy

Na początku prac na pl. Orląt Lwowskich zerwano nawierzchnię jezdni i rozebrano starą kostkę. Następnie wymieniono sieci: kanalizacyjną, wodociągową oraz instalacje elektryczne. Zamknięto również torowisko, żeby wpiąć je do nowo budowanego i wprowadzono objazdy dla komunikacji miejskiej.

Na samym skrzyżowaniu pl. Orląt Lwowskich/Podwale/Piłsudskiego/Tęczowa powstał nowy układ drogowo-torowy z nowymi rozjazdami i krzyżownicami oraz szynami oraz systemem sterowania. Ponadto, zbudowano ścieżki rowerowe, chodniki i perony przystankowe. Wybudowano kanalizację deszczową i przepompownię ścieków (przy przystanku Nabycińska)

Skrzyżowanie zyskało nowy układ drogowo-torowy, a przebudowane szyny w ulicy Podwale pozwolą zarówno skręcić tramwajom w kierunkach: pl. Jana Pawła II, jak i pl. Legionów, ale także przejechać dalej, w stronę Dworca Świebodzkiego.

Zmieniono też organizację ruchu dla kierowców, którzy nie mogli od ul. Robotniczej pojechać z pl. Orląt Lwowskich prosto na Podwale (w kierunku ul. Sądowej i Krupniczej).

Kolejne większe zmiany wprowadzono w kwietniu, gdy przede wszystkim wyłączono sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu Orląt Lwowskich/Podwale/Piłsudskiego/Tęczowa. Natomiast w sierpniu wprowadzono ruch jednokierunkowy od pl. Orląt Lwowskich w kierunku ul. Braniborskiej. To najistotniejsza zmiana, która sprawiła, że ruch w stronę ul. Robotniczej jest częściowo dookólny (pojazdy jadące w stronę pl. Orląt Lwowskich od ul. Nabycińskiej czy Braniborskiej, zamiast jechać ul. pl. Orląt Lwowskich, są kierowane na dalszy odcinek ul. Nabycińskiej w stronę ul. Robotniczej i dopiero z ul. Robotniczej mogą wjechać na plac).

Powrót na stare trasy

Sobotnie otwarcie pl. Orląt Lwowskich przywraca funkcjonalność w ruchu kołowym sprzed przebudowy. Dlatego zmiany dla kierowców mają być symboliczne. Jedyną nowością jest wspomniany już zakaz jazdy prosto z pl. Orląt na Podwale, który wprowadzono już kilka miesięcy temu. W tym kierunku może kursować jedynie autobus komunikacji miejskiej.

Przywrócona zostanie sygnalizacja świetlna.

Zmiany w MPK

Jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej od 12 grudnia? Zmiany dotyczą linii: 106, 107, 109, 127, 148, 149, 206, 249 i 609.

  • Autobusy linii 106, 148, 149 i kursy nocne linii 206 i 249 powrócą na swoje trasy w obrębie placu Orląt Lwowskich. Autobusy ww. linii jadące w kierunku Nowego Dworu będą zatrzymywały się na nowych przystankach autobusowo-tramwajowych na ulicy Podwale przed skrzyżowaniem z ulicą Piłsudskiego oraz na wysokości Dworca Świebodzkiego przed skrzyżowaniem z ulicą Nabycińską.
  • Autobusy linii 127 powrócą na swoją stałą trasę przejazdu w obu kierunkach przez ulicę Tęczową, a kursy linii 107, 109 i 609 jadące z placu Solidarności w kierunku Nowego Dworu będą realizowane przez plac Jana Pawła II, ulicę Podwale, plac Orląt Lwowskich i ulicę Robotniczą – w kierunku przeciwnym trasa linii 107, 109 i 609 pozostanie bez zmian.

Oprac. Es.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz