W Poznaniu powstanie azyl dla zwierząt

Na terenie Nowego Zoo powstanie azyl dla dzikich i egzotycznych gatunków zwierząt. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce. Obiekt sfinansuje i wybuduje Fundacja On The Wild Side, która podpisze umowę o współpracy z Miastem. Azyl będzie nosił imię „Nieumarłych”, czyli 9 tygrysów, które pracownikom poznańskiego ZOO udało się uratować w zeszłym roku.

Grafika: pawilony azylu dla zwierząt z lotu ptaka. - grafika artykułu
W Poznaniu powstanie azyl dla zwierząt, fot. Fundacja On The Wild Side.

W październiku mija rok od ocalenia tygrysów z transportu, który utknął na granicy polsko-białoruskiej. Z pomocą uwięzionym zwierzętom ruszyło wtedy poznańskie ZOO. – Tygrysy przebywały w ekstremalnie ciężkich warunkach, umierały z głodu i wycieńczenia. Pomocną dłoń, jako pierwszy wyciągnął poznański ogród zoologiczny. Pracownicy pojechali na miejsce i zaopiekowali się zwierzętami. Walczyli z formalnościami, wyleczyli i pokochali uratowane tygrysy – i to wszystko na oczach milionów ludzi na całym świecie – przypomina Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Tamte wydarzenia zainspirowały Dorotę Jagodzińską-Sasson do założenia Fundacji On The Wild Side, której celem jest podejmowanie działań na rzecz ratowania dzikich zwierząt.

– Uświadomiłam sobie wtedy bardzo ważny problem: w Polsce nie istnieje, azyl dla dzikich zwierząt pochodzących z interwencji. Nie ma miejsca, które byłoby przystosowane do ratowania, zapewnienia specjalistycznej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji, a potem także warunków życia maksymalnie zbliżonych do naturalnych i odpowiadających ich potrzebom – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, prezes Fundacji On The Wild Side. – Liczba dzikich zwierząt potrzebujących natychmiastowej pomocy wciąż rośnie. Budując azyl chcemy wesprzeć działania interwencyjne, które od lat skutecznie przeprowadzane są przez poznańskie ZOO – dodaje.

Fundacja wspólnie z poznańskim ogrodem zoologicznym stworzyła koncepcję projektu azylu, który ma być zlokalizowany na terenie Nowego ZOO. Koncepcja zakłada powstanie budynku przeznaczonego dla zwierząt drapieżnych oraz osobnego budynku dla zwierząt kopytnych wraz z dostosowanymi dla potrzeb poszczególnych gatunków wybiegami. Ponadto placówka ma być wyposażona w profesjonalny szpital dla jej podopiecznych. Całe założenie dopełni punkt widokowy dostępny dla zwiedzających. 

W placówce znajdą schronienie zwierzęta pochodzące m.in. z nielegalnych hodowli czy pracujące w cyrkach. Obiekt sfinansuje i wybuduje Fundacja On The Wild Side, która nieodpłatnie przekaże go Miastu. Azyl będzie nosił imię „Nieumarłych”. Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/w-poznaniu-powstanie-azyl-dla-zwierzat,154912.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz