Trwa Badanie Klimatu Rowerowego

Do końca roku można wziąć udział w Badaniu Klimatu Rowerowego. Przystąpiło do niego 90 samorządów z całej Polski, w tym Poznań oraz 21 miast i gmin Metropolii Poznańskiej. Każdy cyklista może ocenić warunki infrastrukturalne, bezpieczeństwo i relacje na linii rowerzyści-kierowcy. Mieszkańcy Poznania wypełnili dotychczas prawie 300, a obszaru Metropolii blisko 2000 ankiet. 

Logo - grafika artykułu
Trwa Badanie Klimatu Rowerowego

– Zależy nam, by jak najwięcej aktywnych rowerzystów wzięło udział w tym badaniu. Duża liczba wypełnionych ankiet ułatwi spojrzenie na temat w sposób kompleksowy. Raport będzie dla nas oraz samorządowców z powiatu poznańskiego nieocenionym źródłem wiedzy o tym, co poprawić, by w Poznaniu i na obszarze Metropolii, warunki poruszania się rowerem były coraz lepsze – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Badanie Klimatu Rowerowego, które prowadzone jest równolegle w innych europejskich krajach, poszukuje odpowiedzi na pytania: Czy Twoja miejscowość odnosi się z sercem do ruchu rowerowego? Czy jazda rowerem w Twojej miejscowości sprawia radość, czy jest raczej źródłem stresów? Europejskie Badania Klimatu Rowerowego 2020 są próbą zebrania opinii o jakości warunków korzystania z roweru w Polsce. Realizuje je Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).

Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach kraju. Dadzą możliwość wsparcia argumentów na rzecz poprawy warunków jazdy rowerem i jakości przestrzeni publicznych.

Rezultaty badań kierowane są do samorządowców, osób decyzyjnych i odpowiedzialnych za kształtowanie ruchu. Do udziału zgłosiło się 90 samorządów z całej Polski.

Badania są prowadzone według sprawdzonej i rozwijanej przez Allgemeine Deutsche Fahrrad Club (ADFC) i Politechnikę Drezdeńską metodologii Fahrrad-Klima-Test. Proces badawczy składa się z trzech faz: rekrutacji zainteresowanych samorządów, badania właściwego (mieszkańcy – codzienni użytkownicy rowerów – wypełniają anonimową ankietę online lub stacjonarnie, w której oceniają warunki panujące w swoim mieście lub gminie) oraz przygotowania raportów. Obecnie trwa drugi z opisanych etapów. Wyniki przedstawiane są w 6-stopniowej skali i będą powszechnie dostępne.

Badanie ruszyło 5 listopada. Najwięcej ankiet na terenie Metropolii zostało wypełnionych przez cyklistów z Poznania (293), Mosiny (186) i Skoków (141). Żeby wyniki zostały ujęte w końcowym raporcie, potrzebne jest przekroczenie progów. Dla najmniejszych gmin (do 50 tys. mieszkańców) to 50 wypełnionych ankiet, dla największych (powyżej 200 tys. mieszkańców, w Metropolii dotyczy to Miasta Poznań) potrzeba minimum dwustu uczestników badania. 

Udział w trwającym do grudnia Badaniu Klimatu Rowerowego 2020 jest możliwy po wejściu na stronę www.rowerowyklimat.pl, gdzie znajduje się ankieta. Pytania dotyczą 6 obszarów – klimatu ruchu drogowego, wartościowania korzystania z rowerów, bezpieczeństwa, komfortu jazdy i infrastruktury. Dodatkowym tematem, którego nie było we wcześniejszych, zagranicznych edycjach, jest sprawdzenie jak pandemia COVID-19 wpływa na jazdę rowerem.

Działania związane z akcją w mediach społecznościowych łączy hasztag #BKR2020, a dla Metropolii Poznań –  #BKR2020Metropolia.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/trwa-badanie-klimatu-rowerowego,156608.html

Get involved!

Comments

No comments yet