Toruński Festiwal Książki online

Spotkania autorskie, czytanie performatywne, debaty, warsztaty i gra miejska złożą się na 26. Toruński Festiwal Książki. Święto literatury odbędzie się 2-19 grudnia 2020 r. wyłącznie online.

Ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń spięto wspólnym tematem przewodnim: relacje.

Temat ten rozumiemy bardzo szeroko – podkreślał podczas konferencji prasowej dyrektor Centrum Kultury „Dwór Artusa” Łukasz Wudarski. – Będziemy patrzeć na relacje społeczne, międzynarodowe, międzyludzkie, a także internetowe. O to wszystko będziemy pytać naszych gości podczas spotkań autorskich i zagłębiać się w temat podczas wydarzeń towarzyszących oraz dyskusji.

Organizatorzy podkreślają różnorodność tegorocznego programu. Dzięki niej grono adresatów festiwalu jest naprawdę szerokie.

–  Wśród gości mamy przedstawicieli popkultury, autorów kryminałów, książek historycznych, autorów reportaży i literatury pięknej z wysokiej półki – oopowiada Łukasz Wudarski. – Warto dodać, że wśród naszych gości jest aż trzech laureatów Nagrody Nike: tegoroczny – Radek Rak, a także Mariusz Szczygieł i Cezary Łazarewicz.

Oprócz dwóch ostatnich reportaż reprezentować będzie na festiwalu także opowiadająca bałkańskie historie Małgorzata Rejmer. Miłośników kryminałów ucieszy możliwość spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim, który w tym roku wydał nowy thriller „Kwestia ceny”. O historie związane z książką i serialem „Ślepnąc od świateł’” będzie można zapytać Jakuba Żulczyka. Ci, którzy lubią sięgać w przeszłość, z pewnością z chęcią posłuchają, co o intrygach i awanturach w czasach piastowskich opowie autorka cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbieta Cherezińska. Nie zabraknie też literatury lżejszego kalibru – zaproszenie organizatorów przyjęli: znany z Ucha Prezesa i Kabaretu Moralnego Niepokoju Robert Górski, popularyzatorka zdrowej kuchni, śpiewająca wraz z Kayah – Iwona Zasuwa (Smakoterapia) czy autor internetowej historii „mój stary to fanatyk wędkarstwa” Malcolm XD. Miłośników polszczyzny ucieszy z pewnością obecność Michała Rusinka, literaturoznawcy, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej (i obecnego prezesa fundacji jej imienia), członka Rady Języka Polskiego. Pretekstem do rozmowy będzie książka „Zero zahamowań”, w której autor ze swadą analizuje m.in. teksty piosenek disco polo.

Kilka wydarzeń poświęconych zostanie noblistce Oldze Tokarczuk. Szymon Kloska i Tomasz Pindel podyskutują o nagrodach literackich, Przemysław Czapliński poprowadzi lekcję literatury, której temat brzmi: „Dlaczego warto czytać książki Olgi Tokarczuk”, a Teatr Horzycy zaproponuje czytanie performatywne fragmentów najnowszej książki noblistki „Czuły narrator”. Warto dodać, że teatr włącza się w festiwal w kilku miejscach. Jedną z propozycji instytucji jest kolejna odsłona Salonu Poezji, z udziałem znanego aktora Piotra Głowackiego. W związku z tym, że spotkanie zaplanowano na 13 grudnia, zaprezentowane zostaną wiersze z okresu stanu wojennego.

Pobierz program Toruńskiego Festiwalu Książki (.doc)

Aby poznać szczegóły programu, przejdź na stronę CK „Dwór Artusa”.

Więcej także na Facebookowym profilu festiwalu – przejdź na stronę

Wydarzenia można oglądać na profilu FB Dworu Artusa – przejdź na stronę

Festiwal dofinansowany jest z budżetu Gminy Miasta Toruń oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/torunski-festiwal-ksiazki-online

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz