Świąteczne prezenty prosto z Poznania

Linia pamiątek nawiązująca do słynnego graffiti poznańskiego artysty Noriakiego, lokalne opowieści ze Śródki w dwóch tomach, skarpetki z motywem koziołków czy maseczki w rogale świętomarcińskie. To tylko niektóre, związane z Poznaniem, pomysły na niepowtarzalne podarunki dla najbliższych. 

Książki, skarpety, torba. W tle choinka. - grafika artykułu
Świąteczne prezenty prosto z Poznania.

Znalezienie odpowiedniego prezentu pod choinkę to nie lada wyzwanie. W tym roku poszukiwania dodatkowo utrudnia panująca pandemia. Książki, gadżety i pamiątki związane ze stolicą Wielkopolski można jednak nabyć także bez wychodzenia z domu. 

Wydawnictwo Miejskie Posnania oferuje na święta dwie nowości, które przypadną do gustu miłośnikom historii. „Mgnienia. Opowieści z lat 1918-1920” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki to wciągająca książka, której akcja rozgrywa się w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości. Publikacja stanowi fascynujący szkic historyczny o tym przełomowym dla dziejów Polski i Europy okresie. Jej bohaterami są wizjonerzy nowego świata i przedstawiciele starego porządku, agenci tajni i jawni, spiskowcy, mężowie stanu i lokalni politycy, artyści i żołnierze, postaci wybitne i zwykli ludzie. W „Mgnieniach” dużo miejsca poświęcono Powstaniu Wielkopolskiemu.

Kolejną świąteczną propozycją jest najnowszy tom Kroniki Miasta Poznania opowiadający o Naramowicach. Publikacja sięga głęboko, zaczynając od pradziejów i prezentując znaleziska archeologiczne z terenu dawnej wsi. Potem próbuje uchwycić jej początki w kształcie, w jakim funkcjonowała przez stulecia, by wreszcie przejść do czasów włączenia Naramowic w struktury miejskie, a potem do współczesności, oddając też głos naramowiczanom, którzy wspominają kombinat, szkołę czy zmieniającą się stale przestrzeń. Nie zabrakło również tekstów o miejscowej przyrodzie. 

Jako świąteczny podarunek idealnie sprawdzą się także pamiątki z serii nawiązującej do graffiti Noriakiego, która stała się charakterystycznym elementem poznańskiej popkultury. W sprzedaży znajdują się m.in. torby, naklejki, długopisy, ołówki czy notesy z wizerunkiem Pana Peryskopa. Wśród linii pamiątek Wydawnictwa Miejskiego Posnania warto zwrócić uwagę na nieszablonowe gadżety przypominające o Powstaniu Wielkopolskim. W sprzedaży dostępne są torby, koszulki, piórniki, butelki sportowe i przypinki – ozdobione napisem „Powstanie wielkopolskie 1918-1919” oraz biało-czerwoną rozetką, która jest symbolem walki o niepodległość. Ponadto w ofercie poznańskich gadżetów i pamiątek dostępne są także linie: „Legendarny Poznań”, „Zabytki”, „Ikony Poznania”, „Historyczna”. 

Oferta Wydawnictwa jest jednak znacznie szersza. Wszystkie pamiątki i publikacje można kupić online pod adresem: sklep.wmposnania.pl oraz stacjonarnie – w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. F. Ratajczaka 44. 

Sprzedaż internetową prowadzi również Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, które oferuje selekcję publikacji związanych z historią i dziedzictwem Poznania. Można już zamawiać pierwsze pełne wydanie „Interpretacji Dziedzictwa” Freemana Tildena w języku polskim. Dostępne są także lokalne opowieści z poznańskiej Śródki „Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z Archiwum Społecznego Śródki” w dwóch tomach oraz „Przewodnik po Trakcie Królewsko-Cesarskim”, który uatrakcyjni spacery po mieście.

Zamówienia można składać mailowo: sklep@trakt.poznan.pl. Cennik oraz zasady wysyłki znajdują się na stronie CTK TRAKT.

Od lat niezwykłą serię własnych pamiątek tworzy Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Projektowane i produkowane w Polsce gadżety szybko zdobyły serca turystów i poznaniaków. Od niedawna są one dostępne również w sprzedaży internetowej. Oprócz słynnych skarpetek w koziołki, maseczek w rogale świętomarcińskie czy inne symbole Poznania, na platformie Allegro czy OLX można nabyć także m.in. gry dla dzieci z poznańskimi atrakcjami turystycznymi w roli głównej i wiele więcej. Oferta jest sukcesywnie wzbogacana. Pamiątki można kupić także stacjonarnie – w Punktach Informacji Turystycznej na Starym Rynku i Dworcu Głównym PKP. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/swiateczne-prezenty-prosto-z-poznania,156426.html

Get involved!

Comments

No comments yet