Poznaniak walczy o kulinarnego Oscara

W czwartek w Tallinie rozpoczęły się eliminacje do finału konkursu Bocuse d’Or, uznawanego za najbardziej prestiżowy turniej kulinarny świata. Polskę reprezentuje poznański szef kuchni Jakub Kasprzak, który w stolicy Estonii mierzy się z najlepszymi kucharzami Starego Kontynentu. Jego pomocnikiem jest Patryk Paczkowski. Partnerami wspierającymi start reprezentacji są: Miasto Poznań, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Aquanet.

Na zdjęciu Jakub Kasprzak wraz ze swoim pomocnikiem. - grafika artykułu
Jakub Kasprzak (pierwszy z prawej) walczy w Tallinie o awans do wielkiego finału konkursu Bocuse d’Or, fot. Bocuse d’Or Poland.

Światowy finał konkursu Bocuse d’Or rozegrany zostanie w przyszłym roku w Lyonie. Jednak w drodze do tego francuskiego miasta kandydaci z całego globu muszą przejść przez sito eliminacji kontynentalnych, a wcześniej eliminacji krajowych. 

W czwartek, 15 października w stolicy Estonii rozpoczął się etap europejski konkursu, dzielący najlepszych szefów kuchni od upragnionego wielkiego finału we Francji. W Tallinie do rywalizacji stanęło 20 kucharzy ze Starego Kontynentu, Polskę reprezentuje poznaniak, zwycięzca krajowej selekcji Bocuse d’Or Jakub Kasprzak. 

W ramach konkursu wszyscy uczestnicy muszą przygotować dwa dania. W tej edycji są to: sum oraz przepiórka. Ponadto kucharze powinni wykonać także dwa sosy, wykorzystać co najmniej trzy dodatki oraz wpleść do potraw składnik pokazujący wpływ tradycji kulinarnej swojego kraju.  

Zmagania czołowych kucharzy Europy potrwają dwa dni. Rywalizację można śledzić na żywo na stronie: https://www.bocusedor.com/en/live. Poznaniak wraz ze swoim pomocnikiem Patrykiem Paczkowskim przygotowują konkursowe dania pierwszego dnia turnieju, który zakończy się ok godz. 14:30. Zwycięzców natomiast poznamy w piątek, 16 października ok. godz. 17:00. 

Jakub Kasprzak jest szóstym Polakiem, który bierze udział w Bocuse d’Or Europe i jednocześnie ma szansę na kwalifikację do światowego finału w Lyonie. Do tej pory tylko jednemu kucharzowi z Polski udała się ta sztuka, w 2011 r. dokonał tego związany z Poznaniem Rafał Jelewski. 

Jakub Kasprzak jest miłośnikiem nowoczesnej kuchni z domieszką tradycyjnej kuchni francuskiej. Laureat ogólnopolskich konkursów – Kulinarnego Pucharu Polski czy Wine&Food Noble Night. W 2008 roku szkolił się w Instytucie Paula Bocuse. Doświadczenie kulinarne zdobywał m.in. w Kanadzie, USA, Grecji, Norwegii. 

Pierwsza edycja konkursu Bocuse d’Or zorganizowana została w styczniu 1987 roku w Lyonie i towarzyszyła targom hotelarstwa i gastronomii SIRAH. Nazwa Bocuse d’Or pochodzi od nazwiska twórcy konkursu Paula Bocuse, nazywanego papieżem gastronomii. Poważnego i uwielbianego szef kuchni, który wyniósł francuska gastronomię na szczyt, dając jej światową markę i rozpoznawalność. Bocuse d’Or to „złoty Bocuse” – jest to odniesienie do złotej statuetki wręczanej zwycięzcy, przedstawiającej szefa kuchni. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają statuetkę srebrną i brązową. Konkurs odbywa się co dwa lata.  

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznaniak-walczy-o-kulinarnego-oscara,154302.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz