Poznań.Zakaz używania dmuchaw do liści

W Poznaniu wprowadzono zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści. Celem obostrzeń jest wyeliminowanie emisji wtórnej pyłu. Oznacza to, że tegoroczne jesienne porządki będą musiały być wykonywane z pominięciem wskazanych wyżej urządzeń.

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna z dmuchawą do liści. Człowiek ten stoi na chodniku, obok znajduje się ulica. Na fotografii widać także takie elementy jak kosze na śmieci czy zaparkowane samochody. - grafika artykułu
W Poznaniu wprowadzono zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści/ fot. Pixabay

Kategoryczny zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści zakłada Program ochrony powietrza dla Poznania przyjęty uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Jego zapisy obowiązują od 4 sierpnia. 

Obostrzenia dotyczące używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści mają na celu wyeliminowanie emisji wtórnej pyłu. Zakaz dotyczy zarówno terenów podlegających miastu, jak również będących własnością spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz prywatnych podmiotów, w tym osób fizycznych. Oznacza to, że zapisów uchwały muszą przestrzegać wszyscy mieszkańcy. 

Zakaz obowiązuje przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych i notowanych stężeń w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Nadal można używać odkurzaczy do liści. 

Poznań nie jest wyjątkiem, podobne obostrzenia wprowadzono również na terenie innych miast. 

źrdóło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/zakaz-uzywania-dmuchaw-do-lisci,154118.html

Get involved!

Comments

No comments yet