Poznań wspiera osoby z niepełnosprawnościami

nkubator Innowacji Społecznych WINS został laureatem X konkursu Samorządu Równych Szans. W swojej kategorii otrzymał nagrodę za najlepszy projekt dla osób z niepełnosprawnościami. 

Grafika: logotyp WINS na białym tle. Duże szare i zielone litery, obok rozwinięcie strótu: Inkubator Innowacji Społecznych - grafika artykułu
Od 2016 roku Inkubator Innowacji Społecznych WINS wsparł już 30 innowacji społecznych

 „Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych” – tak brzmi pełna nazwa projektu, który otrzymał nagrodę w kategorii „najlepszy powiat ziemski/województwo” w X konkursie Samorządu Równych Szans. To rywalizacja, w której doceniane są najlepsze projekty na rzecz osób z niepełnosprawnościami, realizowane przez samorządy. W tym roku jednym z laureatów został Inkubatora Innowacji Społecznych WINS. 

Inkubator WINS został utworzony przez trzech partnerów. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu – lider projektu – zaprosił do współpracy Miasto Poznań i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Takie połączenie pozwoliło stworzyć w Poznaniu i na terenie Wielkopolski ekosytem na rzecz innowacji społecznych. 

Od 2016 roku Inkubator Innowacji Społecznych WINS wsparł już 30 innowacji społecznych, proponujących mikrorozwiązania, które ułatwiają codzienne życie osób zależnych (starszych, dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami) oraz ich opiekunów. Ich twórcami były głównie poznańskie organizacje pozarządowe oraz osoby związane z działaniami III sektora. Miasto Poznań – podobnie jak inni partnerzy – pełniło rolę inkubatora tych innowacji i wspierało pomysłodawców, zapewniając im finansowanie w ramach budżetu projektu unijnego, udzielając pomocy merytorycznej w trudnościach i tworząc przestrzeń do rozwoju. 

To właśnie dzięki temu wsparciu podopieczni poznańskich domów opieki społecznej mogli korzystać z zooterapii, a seniorzy i seniorki – korzystać z pomocy rowerzystów, wożących starszych mieszkańców Poznania rikszą. Z kolei w Pleszewie, w Dziennym Domu Senior+ dzięki pomocy WINS w  powstał mebel ze specjalnie przygotowaną aplikacją, dzięki której osoby starsze mogą ćwiczyć swoją pamięć, a w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zagórowie wypracowano standardy dla usługi Asystenta Osoby Starszej, tworząc nowy zawód ‒ koordynatora działań pomocowych innych specjalistów działających na rzecz seniora.

Więcej informacji na stronie www.inkubatorwins.pl

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-wspiera-osoby-z-niepelnosprawnosciami,155220.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz