Poznań Visual Park teraz także online

To jeden z nielicznych w Polsce parków rzeźb i obiektów artystycznych dostępnych w przestrzeni publicznej. Zlokalizowany nad jeziorem Strzeszyńskim Poznań Visual Park od kilku lat zaprasza poznaniaków na spacer wśród dzieł wybitnych współczesnych artystów. Od października plenerową galerię można zwiedzić także z każdego miejsca na świecie – i to bez wstawania z kanapy. 

Zdjęcie Visual Parku z lotu ptaka. - grafika artykułu
Poznań Visual Park teraz także online, fot. poznanvisualpark.abcgallery.pl

Visual Park to atrakcja turystyczna, która powstaje od 2012 roku nad jeziorem Strzeszyńskim. Wtedy wokół tamtejszych ścieżek spacerowych zaczęły pojawiać się rzeźby i instalacje wykonane przez współczesnych artystów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, które umożliwi szerokiemu gronu odbiorców obcowanie ze sztuką poza murami galerii – mówi o idei projektu Katarzyna Jankowiak-Gumna, pomysłodawczyni utworzenia Poznań Visual Park, właścicielka ABC Gallery. 

Obecnie park może pochwalić się kolekcją 16 obiektów (docelowo ma ich być ok. 30). Wszystkie są  zaopatrzone w tablice zawierające szereg pytań prowokujących widza do samodzielnego odczytania możliwych znaczeń poszczególnych prac. 

– Kolekcja cały czas się rozrasta. Do tej pory udało się nam pozyskać do współpracy bardzo ciekawych artystów o uznanym dorobku. Są to m.in. Maurycy Gomulicki,  Jarosław Fliciński, Sławomir Brzoska, Robert Kuśmirowski, Bartosz Kokosiński, Sławomir Sobczak – zanzacza Katarzyna Jankowiak-Gumna. 

Od października wszystkie znajdujące się na terenie Poznań Visual Park instalacje można oglądać także online. Wirtualny spacer wykonano w technologii fotografii 360 stopni. Ponadto obiekty opatrzone są filmami wideo z wypowiedziami ich autorów, które tworzą dodatkowy kontekst i pozwalają szerzej poznać twórczość artystów. Nagrania są  także przetłumaczone na język migowy. Dzięki temu są dostępne dla osób niesłyszących czy niedosłyszących. 

Poznań Visual Park można odwiedzić wirtualnie pod adresem: http://poznanvisualpark.abcgallery.pl

Stacjonarnie park i ABC Gallery zlokalizowane są na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego Strzeszynek przy ul. Koszalińskiej 15. Park dostępny jest do zwiedzania codziennie od rana do zmroku. Galeria – od wtorku do piątku w godz. 12:00-18:00. Będąc na miejscu warto pobrać bezpłatny przewodnik po Visual Parku, (dostępny w galerii),  gdzie widz znajdzie mapę, szczegółowe opisy rzeźb oraz informacje o ich autorach.

ABC Gallery została założona w 1992 roku i zajmuje się sztuką współczesną. W 2011 roku przeniosła swoją siedzibę na ul. Koszalińską 15. Zmiana lokalizacji umożliwiła rozszerzenie działalności o projekty związane z rezydencjami artystów, plenerami i warsztatami z zakresu różnych dziedzin sztuk wizualnych. Galeria współpracuje z artystami z całej Polski – zarówno już uznanymi i rozpoznawalnymi, jak i dobrze zapowiadajacymi się przedstawicielami młodego pokolenia. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-visual-park-teraz-takze-online,125817.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz