Poznań. Sprzęt do edukacji zdalnej dla szkół

Do końca tego roku Miasto zakupi około 900 laptopów. Sprzęt zostanie przekazany do szkół, aby ułatwić uczniom i nauczycielom zdalne nauczanie. To nie pierwsze tego typu działanie. Pierwsze komputery z miejskiego budżetu zakupiono już wiosną. Do tego dochodzi wyposażenie pozyskane od osób prywatnych i firm. 

Na zdjęciu znajduje się darczyńca oraz dyrektorka szkoły, którzy podają sobie ręce. Na biurkach stoją komputery, na ścianie wiszą obrazki namalowane przez dzieci. - grafika artykułu
Przekazanie komputerów Szkole Podstawowej nr 3

Wiosną poznańskie szkoły kupiły 333 zestawów komputerowych i laptopów, które zostały użyczone uczniom i nauczycielom na czas realizacji zdalnego nauczania. Milion złotych na ten cel pochodziło z rezerw finansowych Miasta. Teraz, z tej samej puli, za kwotę 2,7 mln zł, zakupione zostanie kolejne 898 laptopów. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele, nie posiadający odpowiedniego sprzętu będą mogli uczestniczyć w e-lekcjach.  

– Zdalna nauka wymaga odpowiedniego sprzętu komputerowego i dostępu do internetu. Nie wszyscy poznańscy uczniowie i uczennice oraz pracownicy szkół posiadają urządzenia niezbędne do nauki. Chcemy zapewnić pomoce naukowe jak największej grupie dzieci, młodzieży i nauczycieli – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. 

To nie jedyne działania Miasta. Na początku kwietnia pracownicy Wydziału Oświaty oraz Biura Obsługi Inwestorów zainicjowały akcję pt. „Każdy komputer się przyda”. Inicjatywa od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki staraniom jednostek Urzędu Miasta pozyskano od firm oraz osób prywatnych 188 komputerów, laptopów i monitorów, które zostały przekazane do szkół, z  przeznaczeniem dla nauczycieli oraz uczniów.

– Dziękuję serdecznie za pomoc poznańskim szkołom. Wiele firm oraz osób prywatnych zgłosiło się do nas w celu przekazania sprzętu komputerowego dla najbardziej potrzebujących uczniów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za okazane wsparcie i szybką reakcję – mówi Mariusz Wiśniewski.  

Miasto Poznań wzięło też udział w pierwszej edycji  projektu rządowego „Zdalna Szkoła”, w ramach którego za kwotę 98 288 zł zakupiono 41 zestawów (laptop + oprogramowanie biurowe + zestaw słuchawkowy) dla 34 poznańskich szkół podstawowych. Drugi konkurs, „Zdalna Szkoła+”  pozwolił na uzyskanie dofinansowania w wysokości 165 000 zł. W ramach projektu zakupiono 71 zestawów dla 64 szkół podstawowych samorządowych i 7 niesamorządowych. Podsumowując, ze środków rządowych zakupiono łącznie 112 laptopów.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/sprzet-do-edukacji-zdalnej-dla-szkol,156018.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz