Poznań. Patrz na znaki – unikniesz odholowania

Na wildeckich i łazarskich ulicach prowadzone są prace związane z wprowadzaniem strefy płatnego parkowania. Wiążą się one z koniecznością usunięcia wszystkich pojazdów z danej ulicy, tak aby sprawnie wprowadzić zmiany. Kierowcy są o tym informowani z pięciodniowym wyprzedzeniem. Ci, którzy ignorują znaki drogowe muszą się liczyć z odholowaniem pojazdu i kosztami.

Odholowywany na lawecie samochód - grafika artykułu
Patrz na znaki – unikniesz odholowania

Znaki informujące o zakazie zatrzymywania wraz z tabliczką mówiącą, że zakaz dotyczy również miejsc postojowych, a pozostawione auta zostaną odholowane, ustawiane są przy każdym wjeździe na ulicę, na której planowane są prace. Taki zestaw znaków pojawia się minimum pięć dni przed rozpoczęciem robót, aby kierowcy zdążyli się zapoznać ze zmianami. Dodatkowo straż miejska wkłada za wycieraczki pojazdów ulotki informujące o planowanych pracach.

W dniu montażu znaków wykonywana jest dokumentacja fotograficzna pojazdów parkujących na danym odcinku drogi. Pozwala to później na weryfikację, które z samochodów pozostawiono przed wprowadzeniem zakazu zatrzymywania się.

Jeśli w dniu rozpoczęciu prac drogowych samochody nadal parkują, uniemożliwiając tym samym wykonawcy rozpoczęcie robót, Straż Miejska zleca ich odholowanie na koszt właścicieli. Lawety zabierają auta, które nie zostały przeparkowane. Są one odwożone na jeden z czterech parkingów strzeżonych, który w danej chwili dysponuje wolnymi miejscami. Dwa parkingi znajdują się na terenie Poznania, jeden w Suchym Lesie, a jeden w Wysogotowie.

Co powinien zrobić właściciel lub użytkownik pojazdu, którego auto zostało odholowane?

Najpierw powinien zadzwonić do straży miejskiej (tel. 986), aby upewnić się, że ta zleciła odholowanie. Jeśli strażnik potwierdzi wywózkę samochodu kierowca powinien udać się do siedziby straży na ul. Głogowskiej 26, aby odebrać zezwolenie na odbiór pojazdu z parkingu strzeżonego. Kierowca musi okazać strażnikom dokument potwierdzający własność pojazdu lub prawo do jego użytkowania.

Odholowanie pojazdu wiąże się również z kosztami, które musi ponieść kierowca:

• 500 zł za usunięcie pojazdu o masie do 3,5 t – czyli odholowanie z miejsca objętego zakazem na parking strzeżony,
  • 40 zł za parkowanie pojazdu na parkingu strzeżonym, za każdą rozpoczętą dobę,
  • minimum 100 zł mandatu karnego nakładanego przez funkcjonariusza straży (wysokość mandatu wynika z taryfikatora), za parkowanie niezgodnie z obowiązującym oznakowaniem.

Warto podkreślić, że kierowca będzie musiał ponieść koszty przyjazdu lawety (500 zł) nawet wtedy, gdy w dniu obowiązywania zakazu zatrzymywania będzie chciał przeparkować pojazd jeszcze przed jej przyjazdem na miejsce, a straż miejska zdąży już wydać dyspozycje o odholowaniu pojazdu.

Na taryfę ulgową może liczyć kierowca, który zaparkował samochód na danej ulicy jeszcze przed ustawieniem znaków zakazu zatrzymywania i nie używał go aż do dnia rozpoczęcia prac i usuwania pojazdów. Oznacza to, że kierowca mógł nie wiedzieć o zmianie oznakowania, ponieważ nie poruszał się samochodem. W takim przypadku, jeśli pojazd zostanie odholowany, właściciel lub użytkownik pojazdu może złożyć odwołanie do Zarządu Dróg Miejskich, który sprawdzi dokumentację fotograficzną.

Opłaty za odholowanie i postój pojazdu na parkingu strzeżonym kierowcy muszą uiszczać przelewem na konto Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu, a mandat karny opłacać na rachunek wskazany przez Straż Miejską Miasta Poznania.

Aby odebrać pojazd z parkingu strzeżonego kierowca musi okazać następujące dokumenty:

• zezwolenia na odbiór pojazdu z parkingu wydane przez straż miejską,
  • dokument potwierdzający własność pojazdu lub uprawniający do jego używania pojazdu (np. dowód rejestracyjny, karta pojazdu, pozwolenie czasowe, pokwitowanie wydane w zamian za zatrzymany dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe),
  • dokument potwierdzający tożsamość.

Ignorowanie znaków drogowych może więc sporo kosztować. Apelujemy zatem, by zwracać uwagę na oznakowanie, które jest montowane na wildeckich i łazarskich ulicach. Zmiany w organizacji ruchu będą systematycznie wprowadzane w najbliższych tygodniach na prawie 100 ulicach. By uniknąć kłopotów i dodatkowych kosztów wystarczy przestrzegać znaków drogowych. Dzięki temu również wykonawca sprawnie przeprowadzi swoje prace i ponownie udostępni ulicę kierowcom.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/patrz-na-znaki-unikniesz-odholowania,155355.html