Poznań. Pamięci Andrzeja Bręczewskiego

Trzy poznańskie tramwaje będą upamiętniać śp. Andrzeja Bręczewskiego, założyciela spółki Modertrans Poznań i jej długoletniego prezesa. Człowieka, który komunikacji miejskiej poświęcił całe swe zawodowe życie. 

Nota zawieszona na tramwaju Moderus Gamma - grafika artykułu
Na trzech dwukierunkowych Moderusach Gamma zawisła nota poświęcona Andrzejowi Bręczewskiemu fot. MPK

Andrzej Bręczewski, który odszedł od nas 16 listopada 2020 roku, zostanie upamiętniony na trzech dwukierunkowych tramwajach Moderus Gamma, które kursują po Poznaniu. Jego wizerunek i nota o dokonaniach będą przypominać, jak wielki był jego wkład nie tylko w rozwój firmy, ale i całego Miasta.

– To był wielki Budowniczy, który na rzecz komunikacji miejskiej przepracował 57 lat, sprawny zarządca, ceniony za fachowość, Człowiek niezwykle życzliwy i pogodny (…). Był profesjonalistą, do którego dokonań odnosimy się z największym szacunkiem. Pragniemy po raz ostatni podziękować za zaangażowanie w pracę, z efektów której codziennie korzystamy – wspominają władze Miasta Poznania oraz MPK Poznań Sp. z o.o.

Związek Andrzeja Bręczewskiego z MPK Poznań rozpoczął się w 1963 roku, poprzez naukę w przyzakładowej szkole zawodowej (choć – co sam podkreślał – przedsiębiorstwo znał już wcześniej: jego ojciec był kierowcą autobusu). Gdy 31 grudnia 2005 roku z wydzielonego już wówczas Zakładu Napraw Autobusów oraz z będącego jeszcze częścią MPK Zakładu Napraw Tramwajów powstała spółka Modertrans – stanął na jej czele. Był prezesem jej Zarządu do końca stycznia tego roku.

Pod jego kierownictwem spółka odnosiła znaczące sukcesy, potwierdzone licznymi nagrodami i wyróżnieniami z dziedzin transportu, innowacyjności, zarządzania i biznesu. Stała się liczącym graczem na rynku. To dzięki zaangażowaniu i pasji Andrzeja Bręczewskiego, który stale rozwijał Modertrans, Poznań uzyskał najpierw wysokopodłogowe Moderusy Alfa, a następnie – częściowo niskopodłogowe tramwaje Beta i niskopodłogowe Gamma. Dziełem spółki są także rekonstrukcje historycznych pojazdów, jak m.in. Carl Weyer czy wagon typu I.

Msza żałobna w intencji zmarłego Andrzeja Bręczewskiego zostanie odprawiona w sobotę, 28 listopada o godz. 13:00 w kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Junikowskiej 48. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godz. 14:30 na cmentarzu Junikowo.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/pamieci-andrzeja-breczewskiego,156023.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz