Poznań. Nauka ekologii w przedszkolach

W kolejnych poznańskich przedszkolach zainstalowane zostaną ekologiczne demonstratory. To elementy wykonane z materiałów naturalnych – roślinnych lub drewnianych, które służą prezentacji tematów związanych z dbałością o środowisko. Dzieci będą np. sadzić rośliny w rabatach wypełnionych ziemią oraz bawić się w wierzbowych szałasach. 

Przedszkolny plac zabaw. Na zdjęciu widać stację meteorologiczną - drewnianą konstrukcja przypominająca indiańskie tipi. W tle znajdują się dzieci. - grafika artykułu
W kolejnych poznańskich przedszkolach zainstalowane zostaną ekologiczne demonstratory/ fot. P. Bedliński

Projekt „Ekologicznych demonstratorów” realizowany jest w Poznaniu już po raz czwarty. Do tej pory zagospodarowano w ten sposób 30 przedszkolnych ogrodów. Do końca listopada oryginalne pomoce naukowe zostaną zainstalowane na terenie kolejnych 11 placówek.   

Ekodemonstratory to elementy wykonane z materiałów naturalnych (roślinnych, drewnianych), które służą prezentowaniu dzieciom tematów ekologicznych. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych i dorosłych (kadry przedszkolnej). Chodzi m.in. o przekazanie wiadomości na temat zachodzących w środowisku procesów przyrodniczych, a także poszerzenie wiedzy w zakresie kształtowania najbliższego otoczenia. Dzięki realizacji projektu dzieci zyskują również możliwość częstszego kontaktu z przyrodą, zarówno w formie zajęć jak i swobodnej zabawy, co wpływa korzystnie na ich rozwój.

Przykładowe ekologiczne demonstratory, które pojawiają się w ogrodach przedszkolnych to podniesione rabaty wypełnione ziemią do nasadzeń roślinnych, wierzbowe szałasy, żywostoły (na których dzieci obserwują rosnące rośliny), stacje meteorologiczne, jagodowniki z krzewów owocowych (połączenie różnych gatunków krzewów owocowych – dzieci mogą je samodzielnie uprawiać i smakować) czy domki dla owadów.

Projekt realizuje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W tym roku wykonawcą ekologicznych elementów będzie firma Ogrody Odnowa z Poznania. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

Opisane działania łączą się ściśle z innym projektem, jakim jest tworzenie na terenie poznańskich przedszkoli naturalnych placów zabaw. Przedsięwzięcie zakłada, że oprócz tradycyjnych urządzeń zabawowych dzieci wykorzystują na co dzień naturalne elementy przyrody. Tak zaaranżowane miejsce to bardziej „ogród zabaw” niż „plac zabaw”. Daje ono maluchom i ich opiekunom możliwość bezpośredniego doświadczania przyrody, a w skali miasta tworzy dodatkową przyjazną zieloną przestrzeń. Naturalne place zabaw funkcjonują obecnie w 15 przedszkolach. Jeszcze w tym roku powstanie 5 kolejnych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie projektu

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/nauka-ekologii-w-przedszkolach,154179.html

Get involved!

Comments

No comments yet