Poznań. Miasto udostępniło wyszukiwarkę indywidualnych tablic rejestracyjnych

Wielu kierowców marzy o spersonalizowaniu swojej tablicy rejestracyjnej. Codziennie do urzędu miasta wpływają wnioski z kolejnymi nazwami wymyślonymi przez właścicieli pojazdów. Teraz dzięki nowemu rozwiązaniu sprawdzenie, czy dana tablica jest dostępna będzie znacznie szybsze i łatwiejsze. Z wyszukiwarki mogą korzystać kierowcy z całego województwa wielkopolskiego.

Klawiatura z podświetlonymi klawiszami. Obraz jest wyostrzony na klawisz "G". - grafika artykułu
Wyszukiwarka korzysta z systemu informatycznego, którym posługuje się Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP, fot. pixabay.com.

Indywidualne tablice rejestracyjne cieszą się dużą popularnością, jednak każdą nazwę z wybranym wyróżnikiem województwa (P0-P9) można wykorzystać jednokrotnie, a zainteresowanych umieszczeniem identycznego napisu na samochodzie bywa wielu. Najczęściej jest to własne imię lub nazwa firmy. 

Do tej pory dostępność wymarzonej tablicy można było sprawdzić dzwoniąc do urzędu, pisząc pismo lub osobiście odwiedzając Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania, czy też dane starostwo na terenie województwa wielkopolskiego. Teraz dostępności indywidualnej tablicy można zweryfikować korzystając z wyszukiwarki na stronie Miasta Poznania.

Z rozwiązania może skorzystać każdy zainteresowany zarejestrowaniem pojazdu samochodowego na terenie Wielkopolski. Na stronie znajduje się wyszukiwarka, instrukcja obsługi, w tym opis dopuszczalnych wariantów w nazwie tablicy.

Wyszukiwarka umożliwia sprawdzenie dostępności wybranej nazwy lub wybrania innej spośród propozycji wymienionych w wynikach wyszukiwania. Informacje są wyświetlane w czasie rzeczywistym. Gwarantuje to, że w danej chwili wyróżnik tablicy jest dostępny. Trzeba jednak pamiętać, że weryfikacja dostępności nie jest powiązana z rezerwacją nazwy. Po otrzymaniu pozytywnej informacji, warto od razu udać się do urzędu lub starostwa i złożyć wniosek o rejestrację.

Wyszukiwarka jest pierwszym tego typu rozwiązaniem, które korzysta bezpośrednio z dostępu do systemu informatycznego wykorzystywanego w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP.

Autorami narzędzia są pracownicy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Urzędu Miasta Poznania. Wyszukiwarka indywidualnych tablic rejestracyjnychto kolejny projekt, obok lokalizacji pojazdów komunikacji publicznej czy wolnych miejsc na wybranych parkingach, związany z otwieraniem dostępu do danych realizowany przez Miasto Poznań.

Szczegółowe informacje o załatwianiu spraw związanych m.in. z rejestracją pojazdów w czasie pandemii koronawirusa można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/miasto-udostepnilo-wyszukiwarke-indywidualnych-tablic-rejestracyjnych,155504.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz