Poznań. Luxtorpeda oddaje „Hołd” bohaterom

We wtorek w Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się prezentacja teledysku do utworu „Hołd”. Poświęcona historii Poznania piosenka promuje najnowszy album zespołu pt. „Anno Domini MMXX”. Nagranie jest już dostępne online. 

Grupa osób w ruinach kościoła. Osoby na pierwszym planie trzymają instrumenty muczyczne, osóby na drugim planie broń palną. - grafika artykułu
Teledysk został wyświetlony już ponad 50 tys. razy, fot. Luxtorpeda/YouTube.

Fani Luxtorpedy na nowy krążek zespołu czekali ponad 4 lata. Zawierające 12 utworów „Anno Domini MMXX” zadebiutowało na początku października. Kilka dni później na oficjalnym kanale grupy na YouTubie pojawił się teledysk do utworu „Hołd”.

–  Od wielu lat towarzyszyła nam myśl, żeby zebrać większość ważnych elementów w historii Poznania i regionu. Udało nam się dokonać tego teraz. Nagraliśmy całą płytę w hołdzie Wielkopolanom – bohaterom, którzy oddali swoje życie za naszą wolność –  mówił podczas pokazu teledysku Robert Friedrich, lider Luxtorpedy. 

Zdjęcia do klipu „Hołd” zrealizowane zostały w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, na poligonie w Biedrusku oraz na placu Mickiewicza w Poznaniu. W tekście piosenki pojawiają się między innymi nawiązania do postaci Romana Strzałkowskiego, który zginął w wieku 13 lat podczas wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56. 

– Dziękuję Robertowi i Luxtorpedzie – nie po raz pierwszy Wasza muzyka niesie ze sobą bardzo istotne przesłanie – powiedział Jędrzej Solarski zastępca prezydenta Poznania. – Od trzech lat Miasto prowadzi projekt modernizacji Fortu VII, co roku inicjujemy działania kulturalne i edukacyjne związane z historią tego miejsca, ale też Poznańskiego Czerwca, Powstania Wielkopolskiego i innych ważnych wydarzeń. Wasz „Hołd” jest dodatkową motywacją i wsparciem, by poszerzać wiedzę o naszej historii – właśnie nam w tym wydatnie pomogliście – dodał. 

W nagraniu teledysku wzięli udział goście specjalni: Jahnz – solo, Joszko Broda – dudy, Jan Prządka, Daniel Molenda, Tomasz Molenda, Łukasz Piątek (Koźlarska Akademia Tradycji SML Zbąszyń) – dudy.

Teledysk powstał dzięki wsparciu Miasta Poznania, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/luxtorpeda-oddaje-hold-bohaterom,154180.html

Get involved!

Comments

No comments yet